Na „družbu“ přijeli včera za obyvateli místního domu s pečovatelskou službou (DPS) senioři z podobného zařízení ve Strakonicích. Vyměnili si své zkušenosti, postěžovali na zdraví a došlo také na sport a písničku při harmonice.

„Život se musí žít. Nemám rád ty, co neustále fňukají, že je něco bolí, že jim nechutná jíst a nic je nebaví a neustále leží a dívají se do stropu. Já mám stále co dělat,“ říká s elánem dvaaosmdesátiletý Jan Zeman z DPS ve Vodňanech.

V zařízení je prý rád a život tady ho baví. Každý týden chodí na cvičení, ping – pong, jako za mlada vyráží na výlety a ještě stihne kdekomu ze sousedů pomoci s drobnými opravami v domácnosti.

„V domě s pečovatelskou službou žije osmatřicet lidí, ale ne každý se chce do aktivit zapojit. Je nás tu tak sedm, co se pravidelně scházíme a něco děláme. Většina jsou ženy a já mezi nimi vždy pookřeji,“ říká s úsměvem Jan Zeman.

„Jsem z vesnice, kde jsme měli hospodářství a byla jsem zvyklá celý život něco dělat. Když jsem přišla do penzionu, nebylo téměř co podniknout a to mi scházelo. Pak přišla paní Davidová, která se nám stará o využití volného času a hned je to o něčem jiném. Najednou je spousta akcí a stále co dělat,“ pochvaluje si další z obyvatel šestasedmdesátiletá Marie Kubešová. Ta o sobě říká, že kdyby na světě byla do sta let, má stále co dělat. „Člověk se musí hýbat. Já mám už druhý kardiostimulátor, ale stále jezdím na kole a chodím na výlety a jsem jinak fit,“ dodává.

„Podobná setkání a aktivní zapojení seniorů do života jsou velmi důležitá. Je to taková sociální integrace vrstevníků,“ říká instruktorka sociální péče Daniela Davidová. Senioři si podle ní mohou popovídat nejen o stejných poměrech na DPS, ale dozvědí se i nové informace o tom, jak to funguje v jiném zařízení.

O tom, že jsou i starší lidé lační po nových informacích, svědčí i návštěvy obyvatel DPS v internetové kavárně. „Je to takové příjemné posezení u vína nebo kávy, při kterém si mohou lidé vyhledat kam pojedeme na výlet. Někdy zadáme určité téma. Například vyhledat místo, kde kdo žil nebo kde pracoval a podobně,“ dodala Davidová.