Nesouhlasíme se záměrem Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) omezit ve Vodňanech dostupnost lékařské pohotovostní služby a nahradit rychlou lékařskou pomoc dvojicí záchranářů (rychlá zdravotnická pomoc bez lékaře). To se píše v petici zástupkyně petičního výboru Marie Horáková z Vodňan.
S opatřením přišlo samotné vedení záchranky. Podle jejího ředitele Marka Slabého jde o nutnost. „Změny v posádce ZZS JčK ve Vodňanech bylo vyvoláno již druhou vlnou odchodů lékařů z této oblasti do důchodu a soukromých praxí," vysvětluje. Opakuje se tak situace z doby před pěti lety.
Důvodem současné úpravy je podle něj také nedostatek lékařů, kteří by byli schopni či ochotni se na službách ZZS ve Vodňanech podílet.
Současně ale toto řešení neoznačil za trvalé. „Při společné diskusi jsme si se starostou města Vodňan Viktorem Blaščákem a radními města slíbili, že uděláme vše pro získání lékařů pro služby ve Vodňanech a pokud to bude možné, bude posádka záchranné služby opět postupně posilována," dodal.
V současnosti je ZZS schopna obsadit lékařem alespoň vytíženou páteční noc a sobotní den. S vodňanskou posádkou bude v případě potřeby vyjíždět lékař například z Písku, Prachatic či Strakonic.