Prvních třiadvacet nových laviček chtějí vodňanští radní postavit do ulic v severní části města do konce tohoto roku. Strakonickému deníku to včera potvrdil místostarosta Vodňan Pavel Janšta. „Začneme v okolí rybníků a rybářské školy," upřesnil.
Po mnoha měsících tak projekt městského mobiliáře, který si sami místní obyvatelé mohli zakreslit do připravených map, získává reálnou podobu.
Nápad kvitují jak místní, tak přespolní. Jitka Schneiderová ze Lčovic na Prachaticku by si uměla představit, že by něco takového měla i v místě svého bydliště. „Líbí se mi to. Mělo by to tak být všude," konstatovala, zatímco si vyzkoušela, jak se na prototypu lavičky na nádvoří vodňanského městského úřadu sedí.
Prozatím architekti Ida a Jakub Chuchlíkovi navrhli dvanáct různých typů laviček. „Nová vodňanská lavička by měla vyhovět odlišným charakterům míst i činnostem. Měla by být rozpoznatelná, příjemná a neokázalá, měli by jí umět vyrobit místní řemeslníci," vysvětlují.
Aby lavičky vyrobil někdo z Vodňan, by si přál i Pavel Janšta. Záležet ale bude na výběrovém řízení a nejlepší nabídce. „Ty mohou zájemci podávat do 7. října," podotkl.
Kromě laviček si v rámci projektu mohli obyvatelé města nakreslit také místa pro sousedská setkávání, koše na psí exkrementy, dětská hřiště i místa, kde by se měly připomínat místní osobnosti. Město je z finančních důvodů bude realizovat postupně.

Nový mobiliář města: Dvanáct možností jak si odpočinout

Seslička, stolovička, křeslovička, židlovička. Takové familiární názvy dali tvůrci projektu obnovy městského mobiliáře ve Vodňanech Ida a Jakub Chuchlíkovi různým typům laviček, které radní nechají instalovat do ulic města. „Vytvořené lavičky jsou všechny vzájemně příbuzné, a přesto je každá šitá na míru jinému způsobu užívání," vysvětlují. Designová řada je podle nich otevřená a je možné ji v případě potřeby doplnit.
Obnova mobiliáře bude probíhat v několika etapách. Tu první chtějí radní zahájit v severní části města. Důvody vysvětlil městský architekt Vladimír Děrda, který má rozmístění laviček na starost. „Fakulta rybářství a ochrany vod ve Vodňanech bude 26. září otevírat naučnou stezku. Rozhodli jsme se začít odtud," vysvětil. Podle finančních možností města se lavičky budou dostávat do dalších oblastí Vodňan.
Při pohledu na dva prototypy laviček se nabízí otázka, jak dlouho designové lavičky vydrží. Místostarosta města Pavel Janšta věří, že dlouho. Dodal, že v rámci projektu je počítáno i se zhodnocením mobiliáře. „Lavičky umístíme a po roce vyhodnotíme jejich případné nedostatky. Díky tomu předejdeme možným škodám na lavičkách, které přibudou v dalších etapách," popsal.
K lavičkám na nádvoří úřadu se dostal i architekt Vladimír Zdvihal z Českých Budějovic. „Jsem tu úplnou náhodou, ale projekt mě nadchl. Nikdy jsem se osobně s ničím podobným nesetkal. A velmi mě překvapilo, jakým způsobem je do projektu zapojená veřejnost," zhodnotil.
Nový mobiliář chtějí radní dát lidem k dispozici i formou adopce. Na zadní straně opěradla by pak bylo vypáleno jméno člověka či skupiny lidí, kteří mobiliář finančně podpořili.

Jak to všechno bylo a bude

– Na podzim roku 2012 byly zmapovány všechny lavičky ve městě. Spolu s průzkumem laviček byla zpracována analýza veřejného prostoru Vodňan. Na jejím základě bylo město rozděleno do deseti charakteristických oblastí.
– Pro každou z deseti charakteristických oblastí byl vytvořen anketní formulář. Obyvatelé jednotlivých částí měli možnost přispět podněty a vyjádřit potřeby k městskému mobiliáři i veřejnému prostoru obecně. Mapy dostali do svých poštovních schránek.
– V návaznosti na finanční zdroje se obnova mobiliáře bude provádět v několika etapách. V první etapě se obnoví lavičky podél mlýnského náhonu v severní části města.
– Na přední straně opěradel laviček budou lidé potkávat texty o rybách a rybářství, například „Stálé počasí zpravidla znamená vynikající podmínky pro rybaření. Ryby nic neruší v jejich zvyklostech a častěji žerou." nebo citáty vodňanských osobností, kde nebude chybět Julius Zeyer a jeho výrok: „To jsem rád, že jsem už zase doma," liboval si když zase ponejprv s námi ve svém vybledlém manšestru šel na Píseckou naši silnici.