Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

V roce 2016 přišel klub s myšlenkou uspořádat velký turnaj pro kategorii starších přípravek a dnes má tato akce za sebou pět ročníků. Stává se tradicí a vyhledávaným podnikem pro konfrontaci této věkové kategorie fotbalistů nejen celků ze Strakonicka. Turnaj má dokonce mezinárodní punc. „Chtěli jsme nějakým způsobem poděkovat městu Vodňany, které nás dlouhodobě podporuje, a přišli jsme s tímto turnajem. Pořádáme ho v rámci Rybářských dnů, kdy se do Vodňan sjíždějí i zástupci partnerských měst z České republiky i zahraničí. S výpravami přijíždějí i mladí fotbalisté, kteří tak turnaj starších přípravek povyšují na mezinárodní úroveň,“ vrátil se k myšlence uspořádat mládežnický turnaj, který zaštítily i OFS Strakonice a Jihočeský KFS, předseda FK Vodňany Karel Handšuh.

Hned prvního ročníku se v roce 2016 zúčastnilo 18 celků. Ale mělo jich být i více. „Možná pod vlivem očekávané nepřízně počasí odřekly na poslední chvíli účast celky ze Středočeského kraje a večer před turnajem i Sparta Praha. Z partnerských měst sem přijely celky ze Sirakowa v Polsku, Oravského Podzámku ze Slovenska a českých Zlatých Hor z Jeseníků. Prvním vítězem se stal celek FC Písek,“ vrátil se k prvnímu klání předseda klubu a nezapomněl poděkovat všem sponzorům, kteří s touto akcí klubu pomáhají.

O rok později se představilo dokonce 25 celků. „Ze zahraničí přijel maďarský Kisbér. Z velkých vzdáleností přijely i celky slezských Zlatých Hor a také družstvo z Hranic,“ vybral další zajímavé účastníky Karel Handšuh a doplnil: „Pětadvacet týmů je již pořádná porce a maximum toho. co může turnaj pojmout. Moc nám při turnaji pomohli i dorostenci a žáci FK Vodňany, kteří se na jeho chodu podíleli. Důležitá pro nás byla nejenom při tomto ročníku i spolupráce s místní základní školou, kde se mohly některé zúčastněné týmy převléci.“

I v dalších dvou letech zavítalo na vodňanský pažit přes dvacet celků starších přípravek. Pátý ročník v roce 2020 byl trochu jiný. Z pandemických důvodů musel být turnaj z tradičního květnového termínu přesunut až na polovinu srpna. I z toho důvodu se tentokrát představilo jen třináct týmů. Ale ani to nic nemění na tom, že byla k vidění vysoká kvalita zápasů.

A jaký by to byl turnaj a hlavně ve Vodňanech , kdyby se v rámci Rybářský dnů neobjevili také kapři? „V prvních čtyřech ročnících si mohl z přistavené kádě z každého týmu jeden hráč vylovit kapra,“ doplnil zajímavost předseda klubu.

Fotbalové turnaje starších přípravek ve Vodňanech však nejsou pouze o fotbale, ale i o charitě. Například v roce 2017 se vydělalo přes sto tisíc korun. „V charitativním programu Nadace ČEZ Pomáhej pohybem se šlapalo po celý turnaj na oranžových rotopedech. To vše se pak přepočítávalo na koruny. Vystřídalo se na šest stovek účastníků, kterým se podařilo vydělat přes sto tisíc korun, které byly rozděleny pro Centrum sociální pomoci ve Vodňanech a Chelčickému domovu sv. Linharta, o.p.s.,“ připomněli další rozměr této akce vodňanští fotbalisté a doplnili: „V rámci loňského turnaje zase byla vyhlášena akce Každý gól pomáhá s tím, že za každý vstřelený gól na turnaji věnuje náš klub 10 korun ve prospěch Domova Žlutý Petrklíč, který poskytuje sociální služby týdenního stacionáře. A přestože se tentokrát sešlo méně týmů, kanonýři nastříleli 353 branek. Částku za góly jsme pak ještě navýšili a věnovali Domovu Žlutý Petrklíč deset tisíc korun.“

Jak to bude se šestým ročníkem turnaje, si nikdo zatím netroufne říci. Všichni však věří, že se nakonec hrát bude a tradici nádherného turnaje ani covid nezastaví.