Je zkolaudovaný, vše dopadlo tak, jak bylo schváleno v projektu bývalým zastupitelstvem a koupání v bazénu je na vlastní nebezpečí. „Tento provoz znamená neoplocenou otevřenou vodní plochu s přístupem kohokoliv a kdykoliv. Udržet kvalitu vody, odpovídající vybavenost a bezpečnost návštěvníků v tomto režimu, je téměř nemožné. To se nám nelíbí. Lidé by měli dostat kvalitní služby. Že se tam někomu něco stane, to si také nechceme vzít na zodpovědnost,“ říká současný radní Pavel Šťástka. Podle opozičního zastupitele Martina Macháče je škoda, že nové vedení radnice nedalo areálu šanci a nespustil se alespoň zkušební provoz.
Betonová plocha se střechou za více než dvacet milionů korun. I tak by se dal podle místních nazvat stav areálu Škorna ve Vodňanech.
Vidí to tak a vadí jim, že město investovalo takové částky a místní se stále nemají kde vykoupat. „Čekali jsme, že se Škorna letos otevře a pořád nic. Vždyť všude ve městech dokážou zajistit lidem koupání a u nás to stále nejde,“ uvedla maminka dvou dětí Romana (40) z Vodňan.
Chybí atrakce
Současný vzhled Škorny vnímá podobně i vedení radnice. A to jak minulé, tak to současné.
„Myslím, že je snad každému jasné, že postavením budovy a platforem nejsou všechny práce ukončeny. Venkovní úpravy, které dají Škorně tu pravou tvář, se měly teprve dodělávat. Měli jsme připravenou studii na zeleň, nápady na herní prvky, vodní prvky, parkour a tak dále,“ uvedl za opozici vodňanské radnice Martin Macháč.
Podle radního Pavla Štástky je skutečně potřeba areál doladit a udělat ho konkurenceschopným. „V současné době pracujeme na projektu. Ale letos se lidé určitě nevykoupou,“ dodal Pavel Štástka.
Jako nešťastný tah vnímá fakt, že byl projekt navržen tak, aby koupání bylo na vlastní nebezpečí. „Najít provozovatele na areál Škorny v tomto režimu, na vlastní nebezpečí, se nepodařilo, protože si podnikatelé uvědomují možná rizika. S největší pravděpodobností bude provozovatelem samotné město, ale určitě je třeba, aby koupání ve Vodňanech bylo bezpečné a na obdobné úrovni jako v okolních městech. I na tom musíme zapracovat,“ dodává Štástka. Kolik budou další úpravy stát, není zatím jasné.
Podle opozičního radního Martina Macháče byl areál navrhován a postaven tak, aby mohl být využíván celoročně. „V létě na koupání, na podzim a na jaře na ježdění na kole nebo jiné aktivity a v zimě případně jako kluziště. Z tohoto důvodu je koupaliště na vlastní nebezpečí, oficiální bazén by tak variabilní nebyl,“ dodal Martin Macháč.
Návrhů bylo několik
Podle ankety ve Vodňanech byl v roce 2010 prostor Škorny označený za nejošklivější místo ve městě.
Město přihlásilo Obnovu území areálu Škorna do architektonické soutěže o Cenu Petra Parléře 2011. Celkem obdrželo sedm studií, které byly představeny vodňanským občanům.
Nakonec zastupitelstvo vybíralo z dvou nejoceňovanějších návrhů, jak z hlediska odborné poroty, tak i občanů. Podle radního Pavla Štástky se však žádný z návrhů nerealizoval a současná podoba areálu Škorna je zcela odlišná.
Radnice v tuto chvíli pracuje na projektu, podle kterého se v letním areálu na Škorně udělají další úpravy. Že se areál otevře další léto, nikdo slíbit nemůže.