Kdo chce jet na vodu, měl by si pospíšit. Situace se na řekách po deštích minulých dnů mírně vylepšila. Ale ne na dlouho.

„Lužnice nebyla sjízdná vůbec. I nadále je stav špatný, ale řeka je teď sjízdná alespoň na horním toku ze Suchdola po Novořecké splavy. Dále už se pak vodáci nedostanou,“ informovala včera za českobudějovické hydrology Kateřina Štěrbová.

Optimální stav vody je na Otavě. Řeka je sjízdná ze Sušice, včera tam bylo naměřeno 50 centimetrů vody.

Sjet se dá zatím ještě i Vltava. V Lenoře bylo včera ráno v 7 hodin 61 centimetrů vody, což je 3,7 metrů krychlových za sekundu. Minimum je tady 10 cm. Běžný letní stav je i z Vyššího Brodu, kde byl naměřen průtok 8 metrů krychlových za sekundu.

„Všechny řeky si díky dešťům v uplynulých dnech polepšily. Vždyť Otava se blížila ke hranici sjízdnosti a Vltava byla sjízdná až ze Soumarského mostu,“ dodala Kateřina Štěrbová.

Situace by ale v následujících dnech neměla být o moc příznivější. „Očekáváme minimum srážek. Nepředpokládáme, že by hladiny řek stoupaly, spíše naopak,“ řekla.

“Na vodu se chystám v polovině srpna. Chceme jet s partou Otavu, ta bývá většinou sjízdná. Tak snad to vydrží nebo ještě něco naprší,“ doufá Lukáš Petráň.