Stoupla spotřeba vody. Tropické teploty ohrožují její zdroje.

Vbytovce nad školou v Radomyšli se horka projevila nižším tlakem ve vedení. „Od neděle z kohoutků ´jen čůrá´. Normálně tekla naposledy v sobotu, v neděli začal klesat tlak v potrubí a situace trvá,“ oznámiljeden z obyvatel Lubomír Prokop.

Hned ráno volal na „vodovody“. Pak se vypravil na radnici. „Myslel jsem, jestli náhodou nejde o únik ve vedení. Ale vyhýbavá odpověď pracovníka, se kterým jsem mluvil a následně pak i úřednice, mě neuspokojila,“ řekl.

Co je příčinou? „Odběr vody v celé obci stoupl, proto ve vyšších patrech bytovky voda není,“ řekl za strakonické pracoviště Vodovodů a kanalizací Jižní Čechy (VaK JČ) Jaroslav Kůta. Situaci vyřeší až výměna nynějšího potrubí za potrubí s vyšší kapacitou.

Krizovým místem v horkých dnech bývalo Blatensko. „Zatím je voda všude. Jen jsem dal pokyn starostovi Sedlice, aby vyhlásil omezení zalévání,“ řekl vedoucí blatenského střediska VaK JČ Evžen Faja. O dostatek vody v Sedlici se má v budoucnu postarat napojení na přivaděč z Římova.

Technické služby, které spravují vodovody ve Strakonicích, šetření s vodou nevyhlásily. Ale od neděle posilují zdroj vody pro Kapsovu Lhotu a lidé nedostatek nepocítí.

Jak jsou na tom další obce? „Zatím žádné signály od obyvatel v souvislosti s vedry nemám. Snad nepotrvají dlouho, jinak by mohlo dojít k zavážení vody do Záhrobí,“ řekl bělčický starosta Josef Zeman.

Čtenář – reportér
Pokud máte problémy s pitnou vodou, pište na adresu reporter.strakonicky@denik.cz.