Problémy s vodou postavily proti sobě obyvatele panelákového bytu a starostu. V uvedené domácnosti voda teče buď málo, nebo vůbec.

„Bydlím tu asi dva roky. A potíže se začaly stupňovat zhruba od jara s výstavbou nedalekých nových domů,“ svěřuje se Luboš Prokop, kterému od té doby začala sháňka po informacích a hlavně nápravě.

Vodovodní síť spravuje v Radomyšli společnost Vodovody a kanalizace Jižní Čechy (VaK JČ). „Je zjevné, že se celkově zvýšil odběr vody, ale dimenze potrubí je stále stejná. Řešíme to s radnicí, protože obec je vlastníkem vodovodu,“ uvádí pracovník VaK JČ Pavel Čarek.

Řešení existuje. Je jím zvýšení kapacity potrubí. „Problémy s vodou definitivně odstraní výměna vodovodního přivaděče do obce od vodojemu na Smetanovém vrchu,“ říká starosta Luboš Peterka.

Desítky let staré litinové potrubí je zrezlé a zanesené. „Výměnou za nové z ´pévécé´ s vyšší kapacitou by podle provedených analýz správcem sítě mělo kolísání tlaku v síti zmizet,“ vysvětluje starosta.

Rozpočet na výměnu potrubí je zhruba 2 100 000 korun. „Je to dost peněz, proto jsme zažádali ještě o krajskou dotaci. Pokud v ní budeme úspěšní, spustíme práce ještě letos. Na ničem jiném už to nestojí,“ ujišťuje starosta Peterka.

„To by bylo jen dobře, “ reaguje na informaci o záměru radnice Luboš Prokop.