Vladan Soukup, majitel mlýna v Bavorově v lokalitě U Karásků, v neděli 2. června dopledne jen čekal, kam až se dostane voda z řeky Blanice. Kromě toho hlídal své koně, které chtěl v případě ohrožení dopravit na bezpečné místo. Po téměř 11 letech se tak ocitl tváří v tvář stejné situaci. "V srpnu 2002 to bylo stejné, jen větší fofr. Najednou byla voda všude," říká Vladan Soukup.

Médii tenkrát proběhla fotografie lidí zavěšených na laně pod vrtulníkem nad střechou zatopeného objektu. "To byl náš mlýn. Já šel jako poslední," vzpomíná na osudný srpen. Více ale říkat nechtěl. "Nechce se mi na to moc vzpomínat," ukončil rozhovor.

Právě okolí Bavorova trpí následky průtrží mračen zqa poslední roky poměrně hodně. Starosta Miroslav Fenc situaci posledních hodin popsal takto: "Asi deset rodin muselo ze svých domovů odejít k příbuzným doslova po celém kraji. Pokud bude Blanice stoupat dál, nastanou velké problémy." Myslel tím odpouštění vody z Husinecké přehrady.Tuto zprávu upřesnil v 15.25 hodin. "Máme zprávu ze Strunkovic nad Blanicí, že tam dorazila voda z přehrady v Husinci. U nás bude tak za 45 minut. Počítáme, že to bude tak 30 až 50 centimetrů. Lidi jsme ael už evakuovali, tak snad to přejde bez větších náseldků." 

Podle meteoroložky Kateřiny Štěrbové z ČHMÚ České Budějovice už je stabilní řeka Otava. "V Sušici kulminovala v neděůi dopoledne, takže nyní má na středním a dolním toku druhý stupeň, tedy pohotovost. Už ale začíná klesat," dodala.

Přesto meterologové předpokládají další kulminaci Otavy v pondělí 3. června v ranních hodinách.

Na některých místech  technici společnosti E.ON evidují pády stromů z důvodu podmáčení terénu.

Aktuální situace na povodněmi postiženém zařízení:

Oblast Táborska - vypínání sítí nízkého napětí v blízkosti vody, problémy na horních tocích.
Oblast Českobudějovicka - vypnuty 4 trafostanice, před vypnutím je trafostanice zásobující obchodní středisko TERNO a okolní supermarkety.
Oblast Českokrumlovska - zaplavení kolektoru v Č. Krumlově, přerušení dodávek plynu pro cca. 80, vypínání linek nízkého napětí v chatových oblastech a v blízkosti vody.
Oblast Písecka – v současné době vypnuto 6 trafostanic, vypínání linek nízkého napětí z důvodů pádů podmáčených stromů.

Celková bilance poruch

8 poruch na vysokém napětí
44 poruch na nízkém napětí
1 porucha v oblasti dodávek zemního plynu (český Krumlov)

Probíhají kontroly zařízení v dosahu vody. Objevují se pády stromů. Objevují se problémy s dostupností zařízení z důvodů vysokého stavu vody a podmáčeného terénu.

Desítky událostí na celém jihu Čech hlásí dispečink profesionálních hasičů v Českých Budějovicích. Jde o čerpání vody a úklid spadlých větví. Mnoho těchto zásahů mají za sebou profesionální i dobrovolní hasiči také na Strakonicku.

Na Šumavě spadlo v posledních hodinách kolem 70 milimetrů srážek. Na Strakonicku to bylo téměř 52 milimetrů za poslední tři dny. "V noci na 2. června jsme naměřili 33,3 milimtrů," řekl v neděli 2. června ráno Jiří Choura z hydrometeoroligické stanice v Kocelovicích u Blatné. 

Pršet bude i během dneška. 

Máte snímky ze záplav?
Posílejte je na petr.skotko@denik.cz
Umístíme je na naše webové stránky. Uvádějte pod fotografie celé své jméno a lokalitu, kterou fotíte. Své fotky najdete na www.strakonicky.denik.cz během pondělí 3. června.