V roce 2016 se podařilo Osadnímu výboru Skaličany, které jsou místní části Blatné, odkoupit vhodný objekt na návsi za 440 tisíc korun. Město tuto investici schválilo, ovšem s podmínkou, že si dům opraví občané svépomocí.

Skaličanští se vrhli do práce. „V roce 2016 jsme začali s vyklízením objektu. Likvidovali jsme staré přístřešky a maštale. Současně v tomto roce Miroslav Chalupský z Ateliéu Penta ze Strakonic vypracoval projektovou dokumentaci. V roce 2017 jsme udělali novou střechu. Do práce se zapojilo téměř čtyřicet dobrovolníků,“ řekl Václav Cheníček, předseda osadního výboru a jednatel místního sboru dobrovolných hasičů.

Vloni na svém „spolkovém domě“ občané odpracovali přes dva tisíce brigádnických hodin. V současné době už betonují podlahy. „Práce chlapy nejen zoceluje, ale především je baví. Velkou výhodou je, že jsou mezi nimi i řemeslníci, truhláři, elektrikáři, nebo zedníci. Značnou část stavebního materiálu jsme získali sponzorskou formou. Ať se jedná o kámen, traverzy, dřevěné překlady, štěrky, nebo písek. Jsme tu výborná parta. Těší nás dělat něco pro dobrou věc. Z mojí rodiny chodí pravidelně na brigády pět chlapů,“ doplnil Jaroslav Fořt, velitel skaličanských hasičů.

Milan Počta je zaměstnancem technických služeb, takže zvládá práce všeho druhu. „Jsem profesí zahradník, popelář, vypomáhám při kremaci nebo tam, kde je třeba. Dnes jsem u míchačky a připravuji beton,“ konstatoval.

Taková parta lidí se už dnes těžko hledá. Na brigády chodí staří, mladí, muži i ženy. „Mám radost, že i lidé, kteří se z různých důvodů nemohou aktivně zapojit, přijdou, poradí, nebo přinesou bábovku a hodí do placu bednu piva,“ doplnil Václav Cheníček. Na stavbě se scházejí již druhým rokem. Už brzy budou mít hotové prostory pro svou spolkovou činnost. Zasedací místnost a velkou klubovnu, která bude vybavena sportovními prvky.