Dva motorové osobní vlaky se v sobotu ráno srazily na trati mezi Pražákem a Sviněticemi u Vodňan.

Ve vlacích cestovalo pětadvacet lidí. První odhady přímo na místě srážky hovořily o přibližně desítce zraněných. Podle záchranářů ale nakonec utrpělo dvanáct lidí, včetně jednoho z vlakvedoucích, lehké zranění. Jedna žena byla zraněna středně těžce. Na místo dorazil také vrtulník. Ten byl ale nakonec odvolán k vážnější dopravní nehodě.

Čas srážky stanovila drážní inspekce na 8.10 hodin. Vlaky jely z Číčenic do Volar a naopak a minout se měly v Bavorově. „Osobák“ z Volar na kolejích neměl co dělat.

„Vina je na straně Českých drah. Jde o jednokolejnou trať a dva vlaky tu proti sobě jet nemohou. Selhal lidský činitel. Strojvedoucí se domníval, že je neděle a vlak v protisměru nepojede,“ řekl na místě nehody drážní inspektor František Steier.

Podle jeho slov se strojvedoucí na poměrně přehledné trati viděli a stihli vlaky zbrzdit na rychlost 20 km/h. „Běžně tudy jezdí tak padesátkou,“ dodal Steier.

„U obou motorových vozů se vysypala čelní skla. Předběžný odhad škody je 150 000 korun,“ upřesnilza České dráhy Ondřej Kubala.

Nehoda je zatím v šetření drážní inspekce i policie ČR. Podle tiskové zprávy Českých drah nasvědčují první zjištění skutečně tomu, že za nehodou vlaků stojí chyba jejich zaměstnance.

„Pokud to vyšetřování potvrdí, poskytnou České dráhy všem zraněným cestujícím finanční odškodnění,“ poznamenal Kubala.