Závora u hráze na Podskalí je pryč. Stalo se tak hned poté, co policie shledala, že je tam protiprávně. Podle vedoucího odboru dopravy radnice Václava Býčka k tomu došlo po komunikaci s majitelem pozemku – rodinou Janoušových. „Případ ale dál řešíme, zatím to není konec," zdůraznil.

Na začátku tříměsíčního sporu byly neshody Janoušových a Michala Polaty, který na ostrově na Podskalí podniká a zmíněné místo je jediné, kudy se tam může autem dostat. Pak se do věci vložili sami vlastníci pozemků na ostrově. Jedním z nich je TJ Otava Strakonice. Předseda oddílu Václav Vondra dal žádost o odstranění překážky na policii. „Podle nás to tam nemělo co dělat," zmínil se.

Jak uvedla policejní mluvčí Jaromíra Nováková, podle zákona se jedná o veřejně přístupnou účelovou komunikaci. „Na tu lze umístit pevnou překážku pouze za zákonem stanovených podmínek. Ty v tomto konkrétním případě splněny nebyly," přiblížila .

Od začátku vystupuje na jedné straně sporu Václav Janouš starší jinak strážník strakonické městské policie. „Pro mě je to ukončená věc. Je to soukromý pozemek," bylo jediné, co řekl. Pozemek je psaný na jeho manželku Alenu Janoušovou a Václava Dvořáka z Dražejova.

Dřív než závora se u hráze objevila hromada zeminy

Dřív než závora se na pozemku u ráze na Podskalí objevila hromada zeminy. To bylo ještě v srpnu. Nikdo se k ní ale neznal včetně Janoušových, na jejichž pozemku byla. Ani odbor životního prostředí strakonické radnice se dál nedostal. Podle slov jeho vedoucího Jaroslava Brůžka nařídili Povodí Vltavy překážku na břehu slepého ramena řeky Otavy odstranit. Tak se i stalo. „Dál jsme tuto věc už neřešili," zdůraznil.

Poté se u hráze objevila závora. Jak uvedl Václav Janouš mladší, byla nejprve zamčená a po poškození zámku už ji nechali otevřenou. Nakonec ji odstranili. „Za celou dobu k nám ale nikdo nepřišel, aby se domluvil o užívání našeho pozemku," konstatoval.

Komplikace přinášely uváděné překážky i kanoistickému oddílu, který má na ostrově svou základnu. Na některé závody se tam sjíždí i kolem tří stovek lidí. Více o tom řekl předseda TJ Otava Strakonice Václav Vondra. „Stalo se nám například, že se k nám nedostali rodiče, kteří vezli dítě na kroužek. Řekli, že za takových podmínek je k nám dávat nebudou," podotkl.

Jedním z majitelů pozemků na ostrově je i Karel Malý, který tam zároveň provozuje tenisové kurty. „Potřebuji tudy také jezdit. Každý rok je například třeba obnovit antuku na dvorcích. Auta by se sem jinak nedostala," naznačil. Nejprve chtěl stát stranou celého sporu. Pak rovněž usiloval o nějaké definitivní vyřešení celé situace.

Do dalšího vývoje se už nechtěl míchat Michal Polata a nechal prostor přímo majitelům pozemků. Polata už sedmým rokem provozuje občerstvení na ostrově a pořádá tam i pravidelné hudební akce. Kromě zásobování kvůli zmiňované překážce nemohl například vyvážet jímku. „Letošní sezonu jsem musel ukončit předčasně. Počkám do jara, jak se vše vyvine, pak uvidím, jestli budu pokračovat," připustil.
Od začátku sporu, ve kterém se to hemží ostrými slovy, radnice jakoby od něj dávala ruce pryč. Dokonce se objevují řeči, že to vše má politické pozadí. Michal Polata hájí barvy ODS, se kterou se starosta Pavel Vondrys před časem rozešel ve zlém. Těmto nařčením se ale starosta brání. Podle něj je to od začátku především spor dvou fyzických osob. „Možnost radnice jako orgánu samosprávy do celé věci zasahovat je nulová. Řešit to může právě jen odbor dopravy, pro který je to výkon státní správy, a ten jako starosta zase nemůžu ovlivňovat já," vysvětlil. Přesto se v roli jakéhosi prostředníka nakonec pustil do jednání s oběma stranami. „Na schůzkách, které jsem svolával ale byla vidět neochota obou stran se nějak se domluvit," poznamenal.

Michal Polata roky užíval pozemek na Podskalí pro přístup ke své restauraci na ostrově, aniž by měl s jeho vlastníky jakoukoliv smlouvu či dohodu. Stejně tak to dělali i majitelé pozemků na ostrově a nikomu to nevadilo. Vše se změnilo v okamžiku, kdy na pozemek Michal Polata navezl stavební suť a tašky údajně, aby cestu vyrovnal. Ani zavážení děr v minulosti nebylo nic neobvyklého. Pak si ale Michal Polata s Václavem Janoušem starším řekli pár ostrých slov a spor byl na světě.