U okresního soudu začalo ve středu 26. ledna hlavní líčení se třemi policisty, kteří se přímo podíleli na neúspěšném zásahu v bytě manželů Malhockých krátce před jejich vraždou.

Na lavici obžalovaných usedli operátor linky 158 Jan Gregor, který hovor od Malhockých přijímal, a společně s ním operační důstojník Jiří Kysela i dozorčí budějovického obvodního oddělení Pavel Zeman, jenž vyslal na místo hlídku. Podle žalobce Romana Tibitanzla tito policisté důkladně neprověřili okolnosti oznámení a nezískali tak ucelený obraz o této události i aktuální situaci. „Nesoustředili ani potřebné informace nutné k posouzení závažnosti oznámení, ačkoliv od oznamovatele věděli, že byl s největší pravděpodobností ohrožován střelnou zbraní,“ zdůvodnil Tibitanzl.

Všichni tři obžalovaní však svou vinu odmítají. „Domnívám se, že jsem postupoval v souladu se všemi platnými nařízeními. Ve světle informací, které se později začaly objevovat, bych jednal jinak, ale tehdy se neobjevilo, že je Heidinger nebezpečný. Vycházel jsem z informací, které jsem měl,“ hájil se Gregor.

Upolicie sloužil přes 30 let a dnes už je v důchodu. Paradoxní je, že krátce před útokem na Malhocké měl odejít do výsluhy. Nadřízení jej však přesvědčili, aby ještě rok zůstal. Později byl prvním obviněným, protože to měl být právě on, kdo rozhodoval o následném postupu po oznámení. To však Gregor odmítá. „Závaznou metodiku jak v takových případech postupovat, vydal policejní ředitel až po vraždě. Za viníky jsme byli označeni my tři jen proto, aby si funkcionáři udrželi místa,“ je přesvědčen Gregor. Policejní šéf Radomír Heřman se odmítl k tomuto nařčení vyjádřit, odkázal na policejního mluvčího. „K tomuto se mi nepřísluší vyjadřovat. Musí rozhodnout soud. Pravidla vždy existovala,“ uvedl mluvčí.

U soudu zazněla i autentická nahrávka hovoru Malhockého s Gregorem: „… chtěl bych nahlásit útok od Honzy Heidingera tady v Komenského ulici. Dobře to dopadlo, jsem naživu, ale mělo by se s tím něco udělat,“ požadoval Malhocký. Gregor jej proto přepojuje na obvodní oddělení k dozorčímu Pavlu Zemanovi. „Vyřiď to, nemám tam koho poslat,“ říká Gregor Zemanovi. Ten mu odpovídá: „Já tam taky nemám koho poslat, děláme to pitomé nádraží.“ Ve chvíli, kdy se Malhočtí dožadují ochrany, je totiž v celém městě volná pouze jedna policejní hlídka a ta se zabývá krádeží v Nádražní ulici.
Druhým obžalovaným je operační důstojník Jiří Kysela. Je jediný, kdo vyjádřil nad událostí lítost. Podle svých slov o telefonátu Malhockého vůbec nevěděl. Zhruba po hodině od oznámení konzultoval se Zemanem, zda se jedná o přestupek nebo trestný čin. „Řekl mi, že k Malhockým přišel synáček, kterej je trochu praštěnej, a rodiče ho pozvali dál a nabídli mu čaj. Pak jim začal vyhrožovat a odešel. Vyhodnotili jsme to jako přestupek. Na svou obranu chci říct, že o právní kvalifikaci každého skutku rozhoduje dozorčí služba,“ řekl Kysela. Později to byl právě on, kdo přijal hovor od dcer Malhockých, že se stala v bytě dvojnásobná vražda…

Posledním z trojice obžalovaných je dozorčí Pavel Zeman, který vyslal na místo hlídku a rozhodl o tom, že se oznámení bude zpracovávat jako přestupek. „Jsem přesvědčen o tom, že jsem udělal všechno, co jsem mohl. Malhocký na mě nepůsobil vystrašeně, měl klidný hlas a ochrany se nedožadoval,“ popsal Zeman. Dodal, že vyslal na místo hlídku mladých a nepříliš zkušených policistů. Napsal si (stejně jako Gregor) špatná jména oznamovatele i útočníka a v databázích se mu proto nic neobjevilo. Událost proto nepovažoval za tak vážnou, že by měl kvůli ní přijímat nějaká zvláštní opatření.

Hlavní líčení bude pokračovat v pondělí 31. ledna.