A nutno podotknout, že se jim to daří. Krátce po druhé hodině odpoledne, kdy byl ohlášený začátek workshopů, už se totiž kolem lektorů začínají hromadit zvědavci. Mají chuť si vyzkoušet jak malování vitráží, tvoření čelenek tak třeba výrobu šperků z papíru.

„Jsme dobrovolníci ze Strakonic a okolí a sezvali jsme sem do parku ty, o kterých víme, že umějí tvořit zajímavé věci. Každý, kdo přijde, si tu může vyzkoušet některou výtvarnou techniku nebo si jen některé výrobky koupit. Akce je pro děti i dospělé,“ přiblížila za pořadatele Eliška Nikodemová.

Kromě řemesel mohli návštěvníci ochutnat i domácí laskominy a pití z připraveného baru nebo vyměnit své nepotřebné oblečení na takzvané hrabárně. Přítomné děti zase nadchla možnost vyzkoušet si, jak se hraje loutkové divadlo a nahlédnout i do jeho zákulisí.
Z nedaleké Rovné přijela se svojí dílničkou i Lenka Pichlerová, která se věnuje drátkování. „Jsem na podobné akci poprvé, nikdy jsem ještě svoji práci neukazovala ani neprodávala, tak uvidíme, jaký bude zájem. Myslím, že by se práce s korálky mohla líbit hlavně holčičkám,“ uvažovala Lenka Pichlerová.

Jednou z prvních mladých slečen, které se v sobotu přišly na Design market podívat, byla šestiletá Sabinka Fenclová. Už loni si prý na stejné akci zdobila pečená perníkový lízátka. „Bavilo mě to a navíc byla moc dobrá, tak jsem přišla zase,“ říká a soustředí se přitom na svoji práci.

Sdružení Jsme Strakonice pořádá ve Strakonicích různé akce pravidelně. Kromě workshopů, které běží už pátý rokem je to například promítání filmů v různých částech města. V sobotu 11. srpna to byl například snímek Erotikon, který mohli diváci shlédnout přímo v Rennerových sadech. A to jedinečně v přítomnosti živé kapely Neuvěřitelno. „Toto promítání, i s živou kapelou, je v České republice unikátní. Mělo premiéru v Paříži a v jižních Čechách jsme jediní,“ pochlubila se Eliška Nikodemová.

Lukáš Strnad