Co nového lidé v muzeu ohledně expozic uvidí?
Expozice jsou nové teprve jeden rok, takže k žádné zásadní proměně nedojde. Především platí pětiletá udržitelnost na vše opravené, zakoupené či restaurované z finančních prostředků IROP. Postupně však doplňujeme exponáty do jednotlivých. V expozici ČZ bude od dubna k vidění motocykl CZ 984/125 ccm, rok výroby 1972, od italského majitele. Podle něj byl tento motocykl součástí týmu italského závodníka Sergia Franca. K předválečné CZ Tourist 500 přibude její mladší sestřička CZ 350 Tourist. V současné době se vyrábějí speciální podstavce pod oba motocykly. Také rozvažujeme koupi prvního motokola ČZ z roku 1932, které znají lidé jako Kaktus. Je to skutečně sběratelský unikát.

Městský úřad Blatná.
Rok zpátky. V Blatné teď žije zhruba 380 uprchlíků z Ukrajiny

Do expozice dudáctví pak přibyly nové dudy.

Jak jste v muzeu prožili období relativního klidu od Vánoc do konce února?
Dvouměsíční období „relativního klidu“ se bohužel nekonalo. Připravovali jsme například nové výstavy pro letošní rok. Hned pro zahájení jich bude několik. V Jelence a hradní výstavní síni představí Iva Hüttnerová své kouzelné obrázky. Doplňují ji staré kuchařky, recepty vyšívané na nástěnných kalendářích a další kuchařské a kuchyňské doplňky. V kapitulní síni zahájíme velikonoční výstavou a víceúčelový společenský sál představí fotografickou výstavu Františka Zemena, připravenou původně k jeho devadesátinám, dnes již bohužel nedožitým.

Policie. Ilustrační foto.
Zloději kradou plynové lahve. Byli v Čejeticích, teď to odnesla Štěkeň

Ve všech expozicích probíhal samozřejmě i nezbytný generální úklid a nesmím zapomenout na práci v depozitářích, kde probíhá pravidelná inventarizace části sbírkového fondu. Do tisku je připravena kniha Jana Malířského o historii domů na Velkém náměstí. Byli jsme také úspěšní při získávání dalších finančních prostředků, tentokrát z ministerstva kultury. Rozjeli jsme edukační projekt pro základní školy Svědek času. Děti si sami zkoušejí vyrábět např. škrobový papír a na vlastní oči vidí, že není papír jako papír.

Bylo v muzeu něco, co jste museli „z gruntu“ předělat? Nebo nějak zásadně?
Zcela zásadně předěláváme program do trenažéru v expozici ČZ, protože ten současný není vhodný a stále se zasekává. Připravujeme dvě nové trasy. Motokrosovou trať v Jiníně a trasu závodu Soutěž Šumavou.

Vítání občánků.
Strakoničtí přivítali dvacet nových občánků

Jaký bude pro nové období počet expozic? Máte ještě nějakou v plánu? Počet expozic pro tento rok zůstává stejný, tedy pět. V současné době připravujeme do druhého plánovacího období IROP (termín podání v I. polovině letošního roku) zpřístupnění půdních prostor pro veřejnost. Zde bychom chtěli umístit expozici tesařství s ukázkami historických krovů.

Budete vzhledem k současnosti nějak měnit vstupné, trasu okruhů nebo otevírací dobu?
Trasy i ceny vstupného zůstávají stejné jako v roce 2022.