Sládek pivovaru Vlastimil Matej pro vás, naše čtenáře, připravil ve spolupráci s redakcí Strakonického deníku malou návštěvu. Co tedy uvidíte?

Foto 1 - Naši zaměstnanci se neradi fotí, ale nic to nemění na tom, že od začátku května vaříme v běžném režimu 7 várek týdně. Během března a dubna se v nejistých časech vařilo pouze každý druhý týden. V pivovarech historicky platí pravidlo "Z mladého piva sládka hlava nebolí", což znamená, že než riskovat přezrálé pivo ve sklepě, je vhodnější být raději se zásobami opatrný.

Zdroj: Deník/Petr Škotko

Foto 2 - Měděné scezovací korýtko na naší varně už dnes slouží pouze jako dekorace. Používalo se do roku 1991. Nyní je scezování optimálnější vzhledem k nižšímu nárůstu kyslíku v mladině před chmelovarem.

Foto 3 - Během 10hodinového procesu vaření piva vzniká mladina a mláto. Z mladiny se stává po zakvašení mladé pivo a pro mláto si jezdí zemědělci. Ti ho používají jako krmivo pro dobytek. Scezování je časově nejdelší operace při celém procesu vaření piva - trvá více než 3 hodiny. Zajímavostí je, že zemědělci si pro mláto musí během vaření jezdit v pětihodinových intervalech, takže i večer či v noci.

Foto 4 - Pohled do mladinové pánve, kde se scezená sladina povařuje s chmelem zhruba 90 minut. Během jedné várky v našem pivovaru uvaříme zhruba 250 hl budoucího piva - to je okolo 500 velkých sudů.

Foto 5 - Vířivá káď a deskový chladič jsou nezbytné vybavení pivovaru mezi varnou a spilkou. Na vířivé kádi se várka nejprve nechá zhruba 30 minut usadit a posléze se celá přepouští přes deskový chladič (nalevo) - ten zvládne zchladit celou várku o objemu 250 hl z 90 °C na zákvasnou teplotu okolo 8 °C. Tato poměrně výrazná teplotní změna u takto velkého objemu piva vzniká tak, že na deskovém chladiči proudí protiproudně ledová voda a teplá mladina.

Bohoslužby. Ilustrační foto
Krátce ze Strakonicka

Foto 6 - Pohled na prázdné kádě staré spilky. Pivovar má pro kvašení k dispozici celkem 58 kádí, ale tato část spilky je od konce 90. let nevyužívaná.

Foto 7 - Na třech rekonstruovaných odděleních spilky nám kvasí pivo zhruba týden. Na fotce je vidět káď ve fázi nízkých bílých kroužků - to znamená na samém začátku kvasného procesu. Během týdne pěna stoupá až na standardních 20 cm. Tradiční způsob kvašení v otevřených kádích je dnes už skoro vzácnost, tento proces se za použití moderních technologií dá urychlit, ale nádhernou kvasnou deku na kádích už pak nespatříte. Do jedné kádě se vejde zhruba 24 000 půllitrů piva.

Foto 8 - I v tomto století používáme ke komunikaci mezi ležáckým sklepem a filtrací "potrubní poštu". V pivovarském sklepě není mobilní signál, takže jediná smysluplná komunikace probíhá díky osmimetrové trubce vedoucí na filtraci, která je výškově na úrovni pivovarského nádvoří. Aby vše fungovalo, je zapotřebí zahoukat a posléze zařvat do trubky své přání či poznámku. Byť to vypadá v tomto století nepravděpodobně, jedná se o nejefektivnější komunikaci, díky tomu, že nepotřebujete k domluvě nabíječku, kredit ani wi-fi.

Foto 9 - Příjemnou povinností sládka je kontrola kvality dozrávajícího piva v ležáčkém sklepě. Ve sklepě obsahuje všechno pivo pivovarské kvasinky a je tedy nefiltrované. I přes nejistou situaci během letošního jara je ve sklepě z čeho vybírat, aktuálně je plných 35 ležáckých tanků, s tím, že do každého z nich se vejde přes 30 000 půllitrů piva. Pivo zde dozrává při celoročních teplotách okolo 2 °C.

Slaník na Strakonicku.
Poznávejte krásy jižních Čech: Slaník na Strakonicku

Foto 10 - Prodej piva je rozdělený zhruba půl na půl mezi lahve a sudy. I přesto, že se prodej sudového piva během letošního března a dubna takřka zastavil neleželo pivo v ležáckých tancích pivovaru déle než tři měsíce. Za ideální se dle použitého kmen kvasnic považuje doba dokvašování v horizontu 6 až 10 týdnů.

Foto 11 - V současnosti už pivo do sudů stáčíme minimálně dva dny v týdnu, zatímco na konci března a dubna nastala takřka třítýdenní odstávka. Standardně se během letních měsíců stáčí pivo do sudů každý den a někdy je nutné plánovat i odpolední směny. Na této stáčecí lince jsme schopni umýt a naplnit zhruba 70 sudů během hodiny.

Foto 12 - Na stáčírně lahví stáčíme pivo zpravidla koncem týdne s využitím zaměstnanců z varny a spilky. Při běžném provozu na stáčírně zvládneme stočit zhruba 17 000 lahví za hodinu a vše je poměrně dost hlučné. Na tomto pásu se hromadí již stočené a uzavřené lahve s etiketami těsně před vložením do beden.

Foto 13 - Zatáčka, která při stáčení bývá plná umytých a zkontrolovaných lahví. Napravo je plnící monoblok, což je kolotoč, který během zhruba 10 sekund dokáže předplňovat oxidem uhličitým a plnit pivem 60 lahví naráz. Plná lahev se pak co nejrychleji na menším kolotoči uzavře korunkou a míří na etiketovačku.

Ilustrační foto
První kina otevřou ve čtvrtek 14. května