VIDEO: Panská zahrada se probouzí k životu. Podívejte se

Kdysi to bývalo dějiště rockových koncertů. Poté byla dlouhé roky opomíjená, ale teď se probouzí k novému životu. Panská zahrada ve Strakonicích se má stát ještě letos přírodním centrem kultury.
Ředitel kulturního střediska František Christelbauer Deníku řekl. „Chceme tady vybudovat altán, který by sloužil například jako jeviště pro kapely. V dalším případě pak chceme obnovenou Panskou zahradu poskytnout Informačnímu centru pro seniory.“ V těchto dnech zahrada prochází „generálním úklidem“. Mimo jiné jsou káceny nebezpečné stromy, které hrozí pádem, a je likvidován nepořádek.
Co byla Panská zahrada?
Zahrada k hradu patřila kolem ruku 1337, ale ta ve východní časti hradu byla v majetku řádu Johanitů. Nová ovocná zahrada v místě dnešní Panské zahrady byla založena velkopřevorem Václavem Joachymem Čejkou z Olbramovic (1745 až 1754), a to současně s místním špýcharem za hradem. Pravoúhlá zahrada je znázorněna na vedutě města z 18. století. Byly zde záhony lemované stromy, panský dvůr a sádky při Blatském rybníku. Horní park zvaný Zámecká či Panská zahrada je v 19. století oblíbeným místem procházek, sedělo se zde při pivě ze zámeckého pivovaru a hrály se zde kuželky. Původní park byl mnohem větší než jeho dnešní podoba. Býval zde i skleník a rybníček. V roce 1905 zde jsou zřízeny tenisové kurty užívané až do 2. světové války, pak bylo vše zrušené a na jeho místě byl postaven betonový dům pro Hitlerjunged, po válce byl předán Junákům. V roce 1924 kupuje část se sádkami a přilehlým Blatským rybníkem Akciová společnost továren na fezy a zřizuje zde vlečku. Stavba silnice do Pracejovic v roce 1936 zlikvidovala dolní část parku. V roce 1952 měla zahrada název Park oddechu.
Jan Malířský, Strakonice