I když jsou plně funkční, zatím zůstávají zavřené. „Fungovat budou od 1. června,“ řekl místostarosta Rudolf Oberfalcer. Důvodem časové rezervy je ještě dořešení některých povolení, například revize elektřiny.

Někteří obyvatelé Strakonic se již v průběhu výstavby ptali, proč nebyly umístěny blíže k náhonu, kde před lety toalety stávaly. "Docela jsem se divil, že radnice nevyužila původní místo," řekl pronajímatel původních toalet Jiří Grohman. Na to odpověděl architekt města David Andrlík, který o umístění rozhodl v roce 2016. „Důležitá pro mne byla hlavně jejich dostupnost,“ uvedl.

Požár bytu v panelovém domě ve strakonické Luční ulici.
VIDEO: Vyrazili dveře a z hořícího bytu v paneláku vynesli omámenou ženu

Vyjádření už dříve doplnila tisková mluvčí radnice Markéta Bučoková. „Nové místo bylo zvoleno tak, aby bylo komfortní pro uživatele, tedy např. v blízkosti autobusové zastávky, k provozu pouťových atrakcí a dalších kulturních a společenských akcí. Místo bývalého WC je v době poutě využíváno jako zázemí techniky, toalety by zde překážely.“

S výstavbou automatických bezkontaktních toalet začalo město již loni, kdy byl zadán do výroby samotný modul. Stavební práce začaly letos v na jaře.

Záchodky budou fungovat nonstop

Toaleta bude celoročně využitelná a přístupná v jakoukoliv denní dobu. Obsahuje jednu kabinu pro ženy a osoby na invalidním vozíku a jednu kabinu pro muže. Kabiny jsou uzavíratelné zevnitř. Použití stojí pět korun, platit lze mincí nebo platební kartou.

Další modul těchto veřejných toalet bude stát na parkovišti u pivovaru. Radnice také plánuje rekonstrukci veřejného WC v Rennerových sadech.