Kateřina Řebřinová navštívila středověký mlýn v Hoslovicích v sobotu 19. června poprvé. A netajila své nadšení. "Jsem z Blatné a chtěli jsme sem zajet už dříve. Ale nikdy to nevyšlo. Až dnes na otevření po covidu. Je to tady nádherné, ale nejvíce se těším na mlýn. Protože jsem architektka, zajímá mne, jak funguje," popsala své pocity.

Muzeum středního Pootaví Strakonice připravilo na třetí červnovou sobotu akci Na sv. Antonína broušení kosy započíná. Mlýn tak opět nabídl ukázky broušení a naklepávání kosy, sečení trávy, stříhání ovcí, pečení chleba, tvořivé dílničky pro děti, komentované prohlídky a pouštění mlýnského kola. Akci oživilo vystoupení Babského sboru z Poříčí.

V mlýnu nemohl chybět košíkář Pavel Rouha z Velešína. Ten sem jezdí pravidelně od roku 2008, kdy mlýn začal fungovat. "Už jsem se nemohl dočkat, až zase přijedu a přijdou sem lidé. Snad už bude vše zase normální," řekl.

I když panovalo nádherné počasí a areál byl otevřen od 10 hodin, moc lidí uvnitř nebylo. Po poledni necelých 40. Mnoho návštěvníků totiž museli organizátoři vrátit, protože neměli test či potvrzení o očkování nebo prodělaném covidu.

Další akce s názvem Den dětí se na mlýnu koná v sobotu 17. července.