V sobotu 26. listopadu se zde uskutečnil křest jeho již páté kuchařky Recepty ze zájezdního hostince. „V knize je asi 120 našich receptů, nejde o žádné vykradené nápady. Za necelé čtyři roky, co tady existujeme, se snažíme pouze o jediné – vytvořit poctivá a dobrá jídla ve skvělém prostředí, kam se lidé budou rádi stále vracet. Věřím, že se nám to daří,“ řekl Martin Jiskra.

Nápad od syna

S nápadem na knihu přišel začátkem letošního roku jeho syn Petr. „Jen tak lehce, abych se moc nenaštval, mi pomalu řekl o svém nápadu. A protože mám hodně volného času (smích), souhlasil jsem. Výsledek vidíte sami a myslím, že se kuchařka podařila. A to díky všem, kteří se na ní podíleli,“ dodal šéfkuchař.

Vánoční trhy na zámku v Blatné.
OBRAZEM: Zámek v Blatné oživily vánoční trhy. Ozdobou bylo i kluziště

Křtu knihy se ujali tři známí herci, kteří do hostince U Jiskrů sami jezdí. Lukáš Hejlík (autor projektu scénického čtení Listování a projektu Gastromapa Lukáše Hejlíka), Vilém Udatný a Jiří Lábus. „Obdivuji všechny pozitivní věci, které sám nedokážu. Jednou z nich je kuchařské umění Martina Jiskry a jeho kolegů,“ řekl v krátkosti Vilém Udatný.

Podle Lukáše Hejlíka je Zájezdní hostince U Jiskrů přesnou ukázkou toho, jak by měl zájezdní hostince vypadat a fungovat. "V republice jich je asi sedm nebo osm, ale U Jiskrů je to přesné,“ řekl.

Nechybí ani devět speciálních menu inspirovaných například M. D. Rettigovou nebo jihočeskými Vánocemi.
Nádherné fotografie jídel doprovázejí ilustrace uměleckého dua Tomski&Polanski.
Knihu si mohou zájemci koupit přímo U Jiskrů, objednat na internetu nebo zakoupit ve vybraných knihkupectvích.

„Zájezdní hostinec vždy býval symbolem cesty, zastavení a pokračování. Já jsem procestoval život s vařečkou v ruce, abych se po letech zastavil, uvědomil si, že chci začít budovat vlastní podnik, a pokračoval právě zde. Věřím, že Zájezdní hostinec U Jiskrů je nejlepším cílem mé dosavadní kuchařské cesty a oddanosti k řemeslu,“ říká Martin Jiskra.

Samotného křtu, při kterém byla kuchařka skropena omáčkou, se ujal Jiří Lábus.

Mezi hosty byl také další herec, a to Štěpán Benoni, známý například ze seriálů Duch nebo ZOO. „Asi před čtyřmi lety jsme se přestěhovali do jedné obce na Strakonicku, kde žijeme. Tenkrát jsme také poprvé navštívil hostinec U Jiskrů. Kdykoliv můžu, tak vždy k panu Jiskrovi zajedu. Jíst v tomto hostinci je zážitek,“ řekl herec.

O hudební doprovod celého večera se postaraly Sestry Havelkovy.

Kostel sv. Prokopa byl v pátek 25. listopadu slavnostně otevřen.
Zázrak. Kostel svatého Prokopa stojí na počátku nového života