„Myslím si, že když člověk tvoří, tak zapomene na všechna trápení. Věřím, že i to dětem zkrátí dobu rekonvalescence, nebo jim aspoň zpříjemní pobyt v nemocnici,“ uvedla k předaným pastelkám, fixům, vodovým barvám, omalovánkám, skicákům, sadám barevných papírů, stolním hrám a řadě dalších věcí Marcela Miková.

V nemocnici trávila několik dnů malá Růženka. „Ráda chodím do herny, kde si můžeme i kreslit a malovat. To se mí líbí,“ svěřila se dívenka, která byla v nemocnici necelý týden.

Předání daru dětskému oddělení strakonické nemocnice. | Video: Deník/Petr Škotko

Dlouhodobé spolupráce gymnázia s nemocnicí si cení jak vedení nemocnice, tak vedení dětského oddělení. Za poslední měsíc bylo nejen kvůli respiračním onemocněním dětské oddělení nepřetržitě téměř plné. Není to obvyklá situace a někdy je těžké, především při delším pobytu, děti zabavit. „Délka hospitalizace dětí se v průběhu let naštěstí výrazně zkrátila. Přesto je důležité je zabavit. Jsou dnes zvyklé na elektroniku, ale výtvarné tvoření je posouvá zase někam jinam, dál,“ cení si darovaných věcí ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

Vymyslet aktivitu pro děti v nemocnici, je někdy oříšek o pro rodiče, kteří s nimi na oddělení často zůstávají. Děti jsou zvyklé na velké množství podnětů. „Cokoli, co jim zkrátí dlouhou chvíli je dobré. Když tady věci na tvoření děti mají, jsou často schopné zapomenout i na ten mobil. Proto vítáme, když jim právě výtvarné činnosti a materiály můžeme nabídnout,“ poděkoval primář Martin Gregora.

Poslední koncert se konal v Kulturním domě ve Strakonicích loni 15. prosince.

Vyrobit při výtvarné výchově vánoční přáníčka, na vánočním koncertě školního sboru a sborů ZUŠ je prodat a za utržené peníze nakoupit výtvarné potřeby pro pacienty dětského oddělení strakonické nemocnice. To je na první pohled velmi jednoduchý, ale už několik let radost přinášející recept strakonického gymnázia. Autorkou receptu byla před lety studentka, která sama často v nemocnici pobývala.