"Je mu asi 27 let a měří 15 metrů," sdělil nejdůležitější údaje pracovník odboru životního prostředí MěÚ Strakonice Tomáš Turek.

Celému průběhu přihlížel Jaroslav Pýcha. Bylo znát, že vše prožívá osobně. "Je tu teď prázdno, ale snad si zvykneme. Stejně by musel pryč. Kvůli stavbě," svěřil se Jaroslav Pýcha.

Protože strom má minimálně dvě tuny, byl k jeho zajištění a naložení nutný speciální jeřáb - velikán totiž putoval vzduchem na nákladní auto zhruba 20 metrů.

Krátce po 9. hodině se vydává smrk pod dohledem policie na cestu. Čeká ho přibližně 30 kilometrů, které zvládne za 70 minut. Bylo zajímavé sledovat reakce řidičů v protisměru. Uhýbali na stranu, zpomalovali a zdravili hrdinu dne blikáním.

Transport vánočního stromu na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.
Vánoční stromy již dorazily do jihočeských měst. Přečtěte si jejich příběhy

Po hodině vjíždí nákladní auto na Velké náměstí ve Strakonicích. Začíná poslední fáze celého dne - usazení stromu do centra kruhové křižovatky. Po několika desítkách minut manipulace a ořezání kmenu se mohou přihlížející diváci pokochat pohledem na letošní vánoční dominantu Strakonic.

O stromu

Manželé Pýchovi koupili zahradu v Blatné už se stromem asi před 10 lety. Protože chtějí na pozemku stavět, rozhodli se pro jeho odstranění. Nabídli ho jako vánoční strom na Staroměstské náměstí v Praze, ale jeho výška nevyhovovalo požadavkům. Druhou variantou byla nabídka městu Strakonice.

Výlov v Doubravici.
OBRAZEM: Doubravický rybník vydal rybářům svůj poklad

Reakce

O tom, že volba odboru ŽP byla správná, svědčí mnoho reakcí na internetu ve skupině Strakoňáci.

"Letos se povedl na 1. dobrou…" (Johny Jaroš)

"Máte krásný, já za ním jela cca 60 minut z Blatné." (Jindřiška Hájková Vlášková)

"Krásný strom a bude jistě ještě hezčí, až bude ozdobený." (Blanka Adámková)

"Je nádherný!! Už se těším, až ho uvidím nazdobený." (Markéta Potužníková)

Výzva

Máte už ve svém městě nebo obci vánoční strom? Pošlete nám jeho fotografii na petr.skotko@denik.cz.

Děkujeme!