Ty samé prostory bývalého dětského oddělení nemocnice, kde v roce 2006 začínalo svoji činnost Dětské centrum Jihočeského kraje, čeká nová etapa existence. V úterý 24. února tady byla slavnostně zprovozněna Dětská skupina Srdíčko.

Pod hlavičkou dětského centra vznikal unikátní projekt, který zaměstnankyním nemocnice i centra umožní péči o dítě. „Když řekneme, že se jedná více méně o firemní mateřskou školu, nic tím nezkazíme. Dokonce jsme zaznamenali i zájem z jiných firem," uvedl ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

Slavnostní otevření Dětské skupiny SrdíčkoSrdíčko umožní především ženám, které chodí na směny a mají malé děti, aby se mohly věnovat své práci bez obav. Podle vedoucí dětské skupin Ivety Kalíškové se ale rodiče nemusí bát, že šlo pouze o hlídání. „I když se tady budou děti střídat víc než je obvyklé – podle potřeb matek – výuka pojede podle pravidel pro mateřskou školu. Budeme tady dvě vychovatelky a jedna externí spolupracovnice," dodala.

Otevření dětské skupiny se zúčastnil také prezident unie zaměstnavatelů Jiří Horecký. „Stálo nás velmi mnoho sil prosadit zákon, která zřízení dětských skupin umožňuje. Tlaky na jeho zpochybnění byly obrovské – jednou byl vrácen Senátem podruhé prezidentem Milošem Zemanem. Naštěstí se dobrá věc podařila a do Strakonic se nyní mohou jezdit dívat ti, kteří vás chtějí následovat," zmínil.

Protože bude Srdíčko fungovat pod dětským centrem, jeho ředitel bude Martin Karas – šéf dětského centra. Jeho proslov byl velmi emotivní, nezapomněl v něm především připomenout práci svých kolegů, bez kterých by dětské centrum ani Srdíčko nemohly fungovat.

Kapacita Srdíčka bude 12 dětí, maximální počet 24. Poskytne péči dětem od jednoho roku do šesti let, v době prázdnin pak až dětem do třetí třídy. Náklady na jedno dítě jsou pro matku jsou cca 200 korun na den včetně oběda, stejnou částku bude platit nemocnice i dětské centrum.
Oficiální provoz zahájí v pondělí 2. března.