Místní základní škola je na vlas podobná mnoha jiným školám. I když zase na tak úplně. Je základní školou v Jihočeské vesnici roku 2016. „Je to fajn pocit. Navíc to pro nás znamená vlastní obědy," pochvaluje si ředitelka školy Zuzana Drančáková.

Cehnice jsou Jihočeskou vesnicí roku. Co tohle znamená pro vás jako školu?

Fajn pocit, že tady dělají dobré věci (smích). Ale teď doopravdy. Bude se stavět vlastní vývařovna, což je obrovské plus, protože budeme mít pro děti vlastní jídlo. To zatím vozíme ze Strakonic.

Ale v cehnické škole je mnohem víc novinek.

Velmi významnou novinkou je, že máme čtyři asistenty – jednoho ve školce a tři ve škole. Dosud jsme měli pouze jednoho. Vyšel nám totiž projekt s názvem Společně se vzděláváme. Ten nám umožňuje, že na škole budou působit dva školní asistenti, jeden speciální pedagog a psycholog. Pro školu to znamená, že když mají děti speciální potřeby, tak to máme personálně zajištěné. A jde o podporu nejen pro žáky, ale také jejich rodiče. Nebudeme tak muset posílat děti do poradny a můžeme s dětmi pracovat na místě.

Školy většinou prázdniny využívají pro stavební úpravy. Došlo na nějaké také u vás?

Tělocvična má novou střechu a okna, dále jsou doplněné nové herní prvky pro mateřskou školu a družiny. Pak tu máme postavenou novou přírodní učebnu a došlo ještě na další úpravy v budově základní i mateřské školy. Na konci září pak chceme požádat o nové vybavení do tříd. Obec je nakloněná tomu nám pomáhat a investovat peníze do školy.