Miniatura kostelní věže stála na náměstí Svobody ve Vodňanech asi devět let. To už ale patří minulosti. V zimě ji totiž ze světa sprovodil vandal. Co bude v místech, kde stála, teď? Nová miniatura, nebo padl návrh na jinou stavbu?

Radní na tuto otázku odpovědět zatím neumí. „Někteří tu chtějí studnu, která v jejím místě stávala dříve, někteří jsou pro moderní pítko," řekl Pavel Janšta, místostarosta Vodňan.

Kauza došla tak daleko, že věžičce mohli lidé psát e-maily s návrhy, co by si na náměstí přáli. Sešlo se třicet pět návrhů. Kromě navrhované studny se našli i tací, kteří jí nabízeli azyl. „Vlastníme na okraji Strakonic nad hradem celkem velký pozemek. Protože Vodňany jsou mému srdci velmi blízké, poskytli bychom věžičce u nás důstojné místo," dorazilo na adresu zmenšeniny.

O osudu věže budou radní rozhodovat v rámci obnovy městského mobiliáře. Podle Pavla Janšty budou ale rozhodující finance. „Rozpočet města je napjatý," řekl. Otázku co s věžičkou tak prý radní nechají otevřenou do příští turistické sezony.

Pohled do historie
„Na místě, kde stávala miniatura věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v blízkosti kašny, byla dříve studna a potom pumpa. Když jsme před lety přemýšleli, co by tady mohlo stát, vyhrál návrh na věžičku kostela." ⋌Václav Heřman, bývalý starosta Vodňan