„Atmosféra byla úžasná. Lidé se smáli a film různě komentovali. Bylo cítit, že před sebou nemají takový ostych, že se znají. Díky tomu jsem zapomněla i na ta křesílka. Určitě se sem ještě vrátím. Už pro tu atmosféru," těší se Tereza Pálová. Už ví, na co příště půjde. „Probudím se včera. To si ujít nenechám," slibuje.


Na zdech ve vstupní verandě visí staré obrazy, na kterých jsou vyobrazeny známé herecké tváře. Janě Hlaváčové na něm může být tak třicet let. Mého zaujetí si všimla Radka Božková, starostka obce Litochovice, kam Střítež spadá.. „Ty jsou tady od úplného začátku našeho kina," říká. Jdeme se podívat do zázemí kina. „Jsou tam ještě staré promítače," zve mě Radka Božková.


Střet historie a moderních prvků je patrný na první pohled. Promítače ještě z úplných začátků místního biografu, vedle nich moderní přístroj a notebook. „Nejstarší zmínkou je asi tenhle technický výkres. Je na něm rok 1966," ukazuje starostka. V kabině visí ještě návod na údržbu stroje Meopton IV.
„Chtěli jsme naše kino zachovat. A dneska jsou filmy už téměř výhradně jen digitální, takže digitalizace byla nutná" vysvětluje Radka Božková, proč se rozhodli investovat částku 700 tisíc korun do digitálního promítače. „Máme starší přístroj. A ještě na splátky, takže to není tak hrozné," říká. Se svým počinem jsou inspirací pro kina v širokém okolí. „Volali nám i ze Strunkovic nad Blanicí, chtěli vědět víc. Nedostali žádnou dotaci. My také ne, na starší přístroje ji nedávají," dodává Radka Božková.


Promítač Martin Božka v digitalizaci vidí pozitiva. „Kromě toho, že můžeme promítat nové filmy, můžeme také uspořádat různé akce s videoprojekcí. Navíc nám tahle technologie umožní i promítat před filmem reklamy. A to zase znamená peníze nazpět," vysvětluje.


Po exkurzi po všech koutech kina usedám do dřevěného křesílka. Na plátně běží český film o nevidomé dívce a romském klukovi. Sám o sobě úsměvný příběh umocňují komentáře diváků kolem mne. „On slepé holce píše esemesku? To je blbec," ozývá se z obecenstva. Za mnou kdosi šustí sáčkem od brambůrků. Na rozdíl od popcornu v mutikinech mi to tentokrát vůbec nevadí. Sledovat film s lidmi, kteří se navzájem znají, to je jako posedět s rodinou…


Krátce: 

– Nejstarší dohledatelná písemná zmínka o existenci kina je na technických výkresech. Na nich je zapsán rok 1966.
– Kino skončilo z neznámých příčin v roce 1995.
– K obnově promítání došlo v říjnu roku 2011.
– Od května 2012 je kino digitální.
– Nové technologie umožňují uspořádat školení, promítat videoprojekce nebo reklamy před promítáním filmů.
– V kině Střítež uvidíte film Madagaskar 3 krátce po jeho české premiéře nebo Dobu ledovou 4: Země v pohybu.
– Promítají 1x za 14 dní.

Darina Vernerová