Krajskou Vesnicí roku jsou Chelčice. Zlatou stuhu získaly znovu po 13 letech. Místostarosta Miroslav Dušek neskrýval nadšení. „Mám hned lepší den," řekl. Jedním dechem dodal, že vítězství je oceněním práce, která je podle jeho slov nadstandardní. „Snažíme se tu dělat hodně věcí pro lidi," řekl.
Chelčice zaujaly portou přístupem k tradičnímu venkovskému životu, začleňováním zdravotně postižených do běžného života i spalovnou biomasy, kterou letos spustila místní zemědělská firma Zemcheba. Její ředitel Jaroslav Muška se ale raduje spolu s obcí. „Je to především úspěch celé vesnice," popsal.
Pro republikové kolo Chelčičtí nic zásadního měnit nebudou. „Doladíme prezentaci, abychom komisi co nejlépe představili to, co tu děláme," prozradil Miroslav Dušek.
A do budoucna? „Budeme pokračovat v tom, co děláme. Vynikáme v likvidaci odpadu. To chceme ještě zlepšit a rozšířit o sběr bioodpadu. Pro něj chystáme kompostárnu. Kdy ale bude, to je velmi závislé na dotacích," vysvětlil.
V krajském kole soutěže Vesnice roku ale nezapadly ani další obce Strakonicka. Bronzovou příčku obsadily Hajany na Blatensku. Bílá stuha za činnost mládeže putuje do Drahonic, zelená stuha za péči o zeleň si vystaví v Cehnicích.

Ocenění

Krajský vítěz: Chelčice
2. místo: Strunkovice nad Blanicí (okres Prachatice)
3. místo: Hajany
Bílá stuha: Drahonice
Zelená stuha: Cehnice
Cena naděje pro živý venkov: Radomyšl
Zlatá cihla v Programu obnovy venkova: Čestice
Čestná uznání: Drachkov, Dřešín