„Zatím připravujeme program, ale chceme, aby se do prezentace obce zapojily všechny místní spolky,“ řekl starosta Josef Bláhovec.

Loni Malenice získaly v soutěži ocenění Bílá stuha za práci s mládeží. „Doufáme, že letos to bude ještě lepší,“ zmínil se Bláhovec.

Osmičlenná komise bude navštěvovat přihlášené obce od pondělí do soboty příštího týdne. „Začínáme v Horní Stropnici v okrese České Budějovice a končíme v Kadově na Strakonicku,“ řeklpředseda komise a starosta Radomyšle, vesnice roku 2005, Luboš Peterka.

Celkem se do 13. ročníku soutěže Jihočeská vesnice roku přihlásilo 23 obcí. Z okresu Strakonice jsou to Řepice, Němětice, Malenice a Kadov.

Vyhodnocování se uskuteční 30. června. „V pondělí výsledky předáme hejtmanovi Janu Zahradníkovi, na něm bude, kdy je zveřejní. Oficiální předávání cen se uskuteční koncem srpna ve vítězné obci,“ dodal Peterka.

Obce mohou získat kromě hodnocení tří prvních míst i barevné stuhy, které jim zaručí snadnější získávání dotací. Je to například modrá stuha za společenský život, zelená za péči o zeleň nebo letos poprvé oranžová za spolupráci obce a zemědělského subjektu. „Dále pak můžeme obci udělit i diplomy například za vzorné vedení knihovny, kroniky nebo za květinovou výzdobu a podobně,“ poznamenal předseda komise. Připraveny jsou i dvě speciální ocenění. Cena společnosti VaK jižní Čechy a Cena Hejtmana Jihočeského kraje. Za ty přísluší obcím finanční odměna.