Voda a zemědělci: Je po úrodě, odnesla to kukuřice a jarní ječmen

Téměř dva tisíce hektarů zemědělské půdy na Strakonicku zasáhla velká voda. Strakonickému deníku to včera řekl prezident Agrární komory České republiky Jan Veleba. „Zatopené oblasti v okrese Strakonice jsme spočítali na 1737 hektarů," upřesnil.

Zvýšené hladiny řek a vydatné srážky z polí spláchly především ječmen a kukuřici. „Zmíněné plodiny na těchto polích se dají považovat za zničené. Dotknout by se to navíc mohlo i jahodářů," podotkl Jan Veleba.

Úroda bavorovských jahod není podle majitelky Hany Zárubové ztracená. „Nějaké jahody to sice poškodilo, ale není to zásadní. Úroda bude," uklidňuje.

Zemědělce v okrese nebude trápit jen zmařený jarní osev a nulová sklizeň. Až voda opadne, budou muset uvést půdu do původního stavu. „Voda přinesla bahno, kamení a štěrk, naopak s sebou vzala kromě plodin i živiny a ornici," dodal Jan Veleba. Nazmar přišlo i hnojení. Prioritou pěstitelů tak bude zajistit, aby na polích mohli v budoucnu znovu zasít.

Ekonomický dopad povodní na zemědělství je patrný, vyčíslit či jen odhadnout škody je podle Jana Veleby v těchto dnech nemožné. „Odhadovat škody se v současné době rovná věštění z křišťálové koule," zhodnotil. Sám je toho názoru, že v celorepublikovém měřítku klesne především produkce zeleniny. „Ta je na takové počasí nejcitlivější. Pokles české produkce pravděpodobně zvýší dovoz z jiných zemí. Zda a v jaké míře se zničená úroda dotkne například pekárenských výrobků, to nevím," uzavřel Jan Veleba.

Voda a vodáci: Ještě by měli počkat

Tábořiště na Soumarském Mostě by se nyní připravovalo na rekreanty. Sezona začala.

V tuto chvíli ale není vůbec jasné, zda někdo do tábořiště přijede. „Jaké jsou škody, to ještě úplně nevíme, ještě tu je místy voda," říká správcová kempu části B Eva Klementová. Ta se na místo vydala v úterý zdokumentovat, co všechno je poškozené.

Už nyní je ale jasné, že poničené od velké vody jsou chatky, sociální zařízení, bufet a vymleté od vody jsou i cesty po tábořišti.
„Odhadovat, jestli někdo přijede o víkendu, nejde. Každopádně je to samozřejmě problém, protože jsme na sezóně závislí," doplnila k problémům, které s sebou voda přinesla.

Podle Zdeňka Oubrechta z volarského automotoklubu, pod který kemp na Soumarském Mostě spadá, jsou škody poměrně velké. „Podávali jsme na pojišťovnu hlášení s vyčíslenou škodou na dvě stě tisíc korun. K tomu je ale třeba ještě připočíst práce, která nás teď čeká," říká.

Tábořiště už bylo na sezonu připravené, nyní se v podstatě může začít znovu. „Připravená byla voda, vyvezené záchody a podobně. To všechno musíme udělat znovu," vypočítává Zdeněk Oubrecht.

V tuto chvíli se ale již hlásí v místní půjčovně zájemci o lodě. „Voda klesá, je jí sice stále dost, ale klesá to. Bohužel, nemáme ještě vyschlá místa, kde se obvykle kempuje, čekáme na počasí," poznamenal Zdeněk Oubrecht.

„Nemůžeme splouvání nikomu zakázat, ale důrazně to vodákům v těchto dnech nedoporučujeme," říká Pavel Pechoušek z Národního parku Šumava.

Podle slov jeho kolegyně Hany Pichlové není problémem vyšší hladina. „Při sto dvaceti centimetrech lze sjíždět, to by až takový problém nebyl, ale vzhledem k velké vodě o víkendu není ještě koryto dočištěné. Hrozí tu nebezpečí v souvislosti s popadanými stromy a podobně. Já osobně proto každému, kdo chce v těchto dnech splouvat, radím, aby počkal ještě pár dní, ideálně pak na příští týden, kdy už bude sjíždění Vltavy v tomto úseku opět bezpečné," říká Hana Pichlová.

Voda a fotbal: Škody nad sto tisíc

Vydatný déšť a povodně odložily minulý víkend několik fotbalových zápasů. Na Strakonicku to bylo od krajského přeboru mužů až po okresní přebor mladších přípravek. V kraji nehrál ani jeden z trojice zástupců. Sedlice měla ve středu dohrávat zápas s Jankovem (odložený z 11. května), ale byl znovu přeložen – na příští středu. Hřiště nebylo ve stavu, aby se na něm dalo hrát. „Byly tam ještě dvě velké louže. Dnes to ale pěkně vyschlo. Sice na hřišti ještě zůstávají dvě louže, ale v sobotu by se hrát mělo," řekl včera sekretář Sokola Sedlice Miroslav Škarvada.

Nejhorší situace byla v Bavorově, kde voda poničila celý areál včetně šaten. „O tomto víkendu se nebude hrát v Bavorově žádný zápas," konstatoval hned v pondělí předseda Sokola Bavorov Vladimír Kašpar. Svá utkání tak budou Bavorovští hrát na Pražáku.

Jak vypadá aktuální situace? „Nejvíc voda zasáhla kabiny a zařízení uvnitř. Ve středu jsme měli první úklidovou brigádu. Vynosili jsme bahno z kabin a vše jsme museli omýt a vydezinfikovat. Další brigádu máme v pátek," popsal včera předseda oddílu Vladimír Kašpar.
Škoda na sportovním areálu – včetně kabin – půjde podle něj vysoko nad 100 tisíc korun. A protože pojištění oddíl nemá, musí spoléhat na jiné zdroje. „Už jsme obdrželi avízo z fotbalové asociace na vyčíslení výše škod a měli bychom dostat nějakou finanční pomoc. Další by mohla být od města nebo případně od kraje na základě vypsaných grantů," upřesnil předseda.

U trávníku Vladimír Kašpar věří, že zregeneruje. Vše ovšem bude záležet na počasí. „Pevně věřím, že oslavy 90 let fotbalu v Bavorově v sobotu 22. června se uskuteční na našem hřišti a že se na něm bude moci hrát," poznamenal optimisticky.

V okresních soutěžích mužů, včetně soutěže 35 plus, nebylo sehráno minulý víkend devět utkání. Vnímá to předseda Okresního fotbalového svazu Strakonice Václav Zábranský jako komplikaci? „Je to komplikace. V jarní části to není poprvé, a to kvůli dlouhé zimě a špatným terénům na začátku jara. Všechny zápasy musejí být sehrány do soboty 22. června, kdy končí přebor. Za tento termín nelze jít. Já věřím, že to zvládneme bez ztráty kytičky."

Co se týče nadcházejícího víkendu, Václav Zábranský nemá zprávy o tom, že by se někde nemělo hrát.