ProgramSobota 4. října:
- 15.00 zahájení festivalu
- 15.15 zeleninové divadlo (CEGV Cassiopeia)
- 16.00 vystoupení hudební skupiny Piánko
- 17.00 Vegetariánství 10 mýtů (přednáška Jan Juráš, Ekoporadna při ŠK)
- 18.00 Film o Jill (dokument)
- 18.45 Království míru (dokument)

V rámci Dnů zdraví 2014 uspořádala Ekoporadna při Šmidingerově knihovně ve spolupráci s o. s. Sunshine Cabaret a CEGV Cassiopeia první festival zdravé výživy, ochrany zvířat a vegetariánství pod názvem Veget Fest. Ten se bude konat 4. října ve Rennerových sadech ve Strakonicích.

Kde se vzala myšlenka na uspořádání festivalu a na co se můžete v rámci jeho programu těšit? Na to jsme se zeptali organizátora Jana Juráše. „Existuje mnoho příznivců a lidí, kteří se nějakým způsobem zajímají o etické výživové směry vegetariánství a veganství. Festival je setkáním s podobně zaměřenými dušemi," vysvětlil.

Jak vznikla myšlenka na uspořádání takového festivalu?
Myslím si, že alternativní stravování a zdravá výživa jsou v současné době již běžnou součástí naší společnosti. Existuje mnoho příznivců a lidí, kteří se nějakým způsobem zajímají o etické výživové směry vegetariánství a veganství. Těmto a všem ostatním, kteří dorazí, by měl festival sloužit k doplnění informací nebo setkání s podobně zaměřenými dušemi.

Konaly se někdy ve Strakonicích podobné akce?
Již čtvrtým rokem budou letos probíhat kurzy vegetariánského vaření, pořádané Ekoporadnou. Letos je rozšiřujeme kromě Blatné také do Volyně. Nepravidelně se konají jednorázové přednášky s tematikou zdravé výživy.
Tato komplexní akce bude první svého druhu. V případě zájmu by se mohla v budoucích letech opakovat a vytvořit tradici. Vše záleží na návštěvnosti.

Na co se mohou návštěvníci Veget Festu těšit?
Program bude sestávat z přednášky, promítání dokumentů, vystoupení hudební skupiny Piánko, pro děti pak bude připraveno zeleninové divadlo a workshopy.
Součástí festivalu budou informační i prodejní stánky organizací na ochranu zvířat a obchodů zdravé výživy. Velkým tahákem budou bezesporu ochutnávky a prodej bezmasých specialit.
Program bude zakončen ve 20 hodin ohňovou show.

Jaký máte vy osobně vztah k vegetariánství?
Já sám maso nejím už asi deset let, polovinu z této doby se stravuji čistě rostlinnou stravou vegansky.
Zdravá výživa a ochrana zvířat jsou pro mě zároveň koníčkem a částečně i pracovní náplní.

Co byste vzkázal potenciálním návštěvníkům, kterým by se mohlo zdát zaměření festivalu příliš jednostranné?
Ať zahodí své předsudky, přijdou, ochutnají, podiskutují, … Festival nemá za cíl nikoho o ničem přesvědčovat.