Kolem pamětní desky v Základní škole ve Volyni chodili žáci mnoho let, aniž by tušili, že za ní je ve schránce ukrytý dnes už sto let starý dokument.
Unikátní nález Pamětní listiny dívčí a měšťanské školy
z let 1913 – 1914 v polovině ledna nechal chladným ředitele základní školy Františka Jáchima. „Takové dokumenty se zkrátka někdy najdou. Ani nevím, co ve schránce je, má ji muzeum," konstatoval.
Obsah schránky popsal vedoucí volyňského muzea Karel Skalický. „Je to velmi zajímavý, několikastránkový dokument, zachycující historii školy. Je v něm zapsán i začátek světové války," podotkl. „Listina je ve vynikajícím stavu, skoro to vypadá, jako kdyby tam byla jen pár dní. K tomu přispěl fakt, že se do schránky nedostala vlhkost a dokument je psaný na pergamen, nikoliv obyčejný papír," vysvětlil.
Že nějaký dokument za pamětní deskou je, zjistil Ivo Kopka, učitel z volyňské průmyslovky, ze školních kronik. „Syn je potřeboval k něčemu do školy. Jak jsem dělal kopie, rovnou jsem si je přečetl," dodává.
Originál dokumentu zůstane v muzeu, do schránky za pamětní desku ve škole vrátí jeho kopii a dokumenty zachycující současnost, zřejmě včetně almanachu, který škola ve spolupráci s Ivo Kopkou chystají k letošnímu stoletému výročí školy.

Fotogalerii z nálezu a scann dokumentu najdete zde.