Jeden starý nevhodný kotec, který měli ve Volyni k dispozici pro zatoulané psy, je minulostí. Jak informoval místostarosta města Martin Červený, v areálu technických služeb vyrostly dva nové. Z grantu je podpořil Jihočeský kraj, a to částkou 37 tisíc korun.

Jak za technické služby potvrdil Jaroslav Blahout, oba kotce mají v současnosti své nájemce. „Máme v nich dvě feny labradora, kterým hledáme buď nové nebo původní majitele," řekl. Feny byly ve Volyni odchycené v polovině července. Ve Volyni se většinou podaří všechny psy vrátit původním majitelům. V jednom případě nalezený pes putoval do psího útulku ve Strakonicích.

Problém zatoulaných psů dvěma záchytnými kotci řeší i městská policie ve Vodňanech. Práci jim ale značně ulehčuje povinné čipování. „Podle vyhlášky má majitel psa povinnost označit zvíře čipem. My pak psa jednoduše identifikujeme, zavoláme majiteli a ten si pro psa přijede," popsal velitel vodňanských strážníků Jan Sladký.

Případy, kdy psi označeni nebyli, už ve Vodňanech řešili také. „Může jít o cizího psa nebo se může ztratit třeba turistům. V takových případech zvíře umístíme do našich kotců na dva týdny a snažíme se majitele najít. Když se to nepodaří, nabízíme psy k adopci. Když se jich nikdo neujme, putují do útulku ve Volenicích v okrese Příbram," uzavřel. Do útulku museli v loňském roce dva psi. Stejný počet psů předali vodňanští strážníci do adopce a třicet šest psů majitelům.

Své záchytné kotce má i Blatná. V prostorách čistírny odpadních vod existují od roku 1998. Velitel Městské policie Blatná Petr Vaněk odhaduje, že jimi prošla přibližně stovka psů. „Od úplného začátku se evidence nevedla. Ale byly i roky, kdy jsme u nás umístili i třicítku psů," zmínil se.

Teď jsou kotce bez obyvatel. Toho strážnici i dobrovolníci využili a pustili se renovace. „Boudy jsme o něco zvýšili, aby lépe vysychaly. Vyměnili jsme špatná prkna, chystáme se je nalakovat či jinak impregnovat. Také se pustíme do natírání kotců," plánuje Petr Vaněk. K ruce má několik pomocníků, kterým je za pomoc vděčný. „Mám kolem sebe skvělou partu nadšenců. Například Ivana Bůbalová je obrovskou oporou. Spolu se svými kamarády se věnuje psům, shání deky, sponzory, vede nám facebookové stránky, díky nimž se daří pejsky rychle a dobře umístit," řekl.

Ivana Bůbalová pracuje jako úřednice a záchytným kotcům věnuje téměř veškerý volný čas. „Je to hodně náročné, chodím venčit tak čtyřikrát, pětkrát týdně, ale stojí to za to," míní. S venčením pejsků začala zhruba před šesti lety. „Tehdy jsem pomáhala svým sousedům, kteří se o pejska nemohli starat," zavzpomínala. S venčením pak pomáhala ve strakonickém útulku, když šla za prací do Blatné, nabídla svou pomoc v záchytných kotcích. V dobrovolnictví ji podporují přátelé. I díky nim pro záchytné kotce zajistila kotcům sponzory, či například trvalou spolupráci s Nadačním fondem Psí naděje. Ten kotcům v případě potřeby vypomůže.