Deset let intenzivních výzkumů a experimentů s kopřivovým vláknem v Centru tradičních technologií Příbor má svůj výstup v podobě působivé výstavy „Pravěké“ kopřivové šaty. „Ta prezentuje nejen samotné šaty zhotovené výhradně z vlákna kopřivy dvoudomé, ale také další doplňky a součástky. Všechny artefakty byly zhotoveny experimentální způsobem pouze primitivními rukodělnými technikami bez použití moderních technologií a kovových nástrojů,“ říká ředitelka muzea Jitka Velková.

Kopřivové šaty nejsou zařazeny do konkrétního období doby kamenné, a proto nesou pouze všeobecné označení „pravěké“ šaty. Jedná se vlastně o intenzivní pokusy vycházející z poznatků a dokladů z mladšího paleolitu, neolitu i doby bronzové.

Hlavním materiálem je vlákno kopřivy dvoudomé, ale figurují zde i další materiály, jako je lipové lýko a lesní tráva. Výstup je součástí dlouhodobého prezentačního projektu Experimenty z CETRATu.

Centrum tradičních technologií Příbor, zkráceně CETRAT, je experimentální pracoviště a muzeum v Příboře v budově bývalého piaristického kláštera. Městské muzeum v Příboře bylo založené roku 1912, od roku 1963 je pobočkou Muzea Novojičínska. Archaické a tradiční technologie zpracování přírodních materiálů se staly od roku 2020 hlavním zaměřením muzea, které původně pod názvem Muzeum a pamětní síň S. Freuda v Příboře návštěvníkům nabízelo expozici historie města Příbora, pamětní síň příborského rodáka Sigmunda Freuda a dva výstavní sály.

Sídlem muzea se stala historická budova, která byla koncem 17. století vystavěna pro potřeby piaristického kláštera a jimi vedené školy. Jedná se o největší budovu ve městě, kde koncem 19. století sídlil učitelský ústav.