Krátké proslovy pronesli velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger, starosta města Břetislav Havel a zastupitel Ladislav Havel, který tak zastoupil nepřítomného senátora a ředitele strakonické nemocnice Tomáše Fialu.

Vzpomínkový akt připomněl jak druhoválečné veterány, kterých v současnosti v České republice žije kolem osmdesáti, tak i novodobé veterány, kterých je přes šestnáct tisíc a jejich počet stále narůstá

Proč vlčí mák?

- Původ je v básni V polích flanderských. Jejím autorem je kanadský lékař podplukovník John McCrae, který za první světové války sloužil v Evropě na západní frontě a psaním básní se snažil mírnit žal z utrpení, jež denně vídal na bojišti. Zvláště se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka poručíka Alexise Helmera. Očitý svědek seržant Cyril Allison popsal, že toho rána, kdy vál jemný východní vítr, se vlčí máky mezi hroby jakoby vlnily. John McCrae svou bolest vepsal do básně, ale papírek s ní zahodil. Kolemjdoucí důstojník jej však zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch publikoval báseň 8. prosince 1915. Tradice nošení vlčího máku se John McCrae nedožil, padl před koncem války.

- Ve Velké Británii začal vlčí mák jako symbol pomoci válečným veteránům používat zakladatel Královské britské legie a velitel britských sil v první světové válce, polní maršál Douglas Haig.

- Tento zvyk trvá již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých v den podpisu příměří na konci první světové války. K tradici dvouminutového ticha se v roce 1921 přidal symbol rudého vlčího máku a podnět dala právě založená Britská legie, jež pomáhá všem bývalým vojákům, kteří se zúčastnili válečných konfliktů.

Příměří, které ukončilo boje během I. světové války, bylo podepsáno 11. listopadu 1918. Místo podepsání bylo v Compiègne ve Francii. Toto příměří efektivně ukončilo boje na západní frontě a nakonec vedlo k ukončení celé války.