„Týká se to devíti včelařů v obcích Vodňany, Katovice a Třebohostice s tím, že v Třebohosticích to vypadá nejhůř,“ informoval předseda okresního výboru Českého svazu včelařů Josef Švelch.

Ochranné pásmo

Momentálně prý probíhají klinické prohlídky, pak se budou stanovovat další diagnózy. „V nejhorším případě může dojít k likvidaci celého stanoviště, po čemž se následně vyhlašuje pětikilometrové pásmo,“ pokračuje Švelch. To znamená, že kde byl pozitivní vzorek na mor, udělá se další rozbor ve Státním veterinárním ústavu v Českých Budějovicích, a pokud se potvrdí mor včelího plodu, tak se včely utratí a s veškerým příslušenstvím se všechno spálí. Od obce, kde se tak stalo, se vyznačí okruh pěti kilometrů a vše v tomto okruhu spadne do tzv. ochranného pásma moru včelího plodu.

Pro včelaře v ochranném pásmu to znamená, že musí znovu dělat kontrolní odběry. „Podařilo se nám sehnat peníze a děláme takzvané celoplošné vyšetření moru včelího plodu,“ říká včelař a dodává, že s včelím morem se včelaři na Strakonicku potýkají už pět let.

Finanční výpomoc 100 000 korun, kterou včelaři získají, se poskládá z vlastních zdrojů, od soukromých investorů a ze státních orgánů.

„Pravda je, že se zlepšily diagnostické podmínky, prostředky a zařízení veteriny, takže dneska umí mor daleko lépe diagnostikovat,“ doplňuje Švelch.

Podle včelaře Stanislava Lukeše může za šíření včelího moru mimo jiné i špatná prevence. „Starší včelaři, kterých je převážná většina, šíření moru podceňují a pak se snadno dostane i ke včelstvům poctivých včelařů,“ míní Lukeš.

První vzorek na mor byl zjištěn koncem roku 2005.

Momentálně je na Strakonicku 1280 včelařů, kteří chovají 5811 včelstev. Je to zazimovaný stav, jarní bude znám až 1. května. Přirozená ztráta na stanovišti každý rok je asi 10 procent.