Získalo 51,15 procent hlasů a 16 mandátů z 21! Jejich největší rival – Jihočeši 2012 s lídrem a bývalým starostou Pavlem Vondrysem (1998 až 2014) má mandáty 3. Po jednom pak ODS a TOP 09 a nezávislí. Naopak vůbec neuspěly subjekty, které v zastupitelstvu i radě svoje lidi měly: ČSSD (2,22 %), KSČM (3,64%) a Volba pro město (2,14%). Volba pro město dokonce přišla o post uvolněného místostarosty, který od loňského podzimu zastával Josef Štrébl. Těsně pod hranicí pěti procent se ocitlo ANO 2011 (4,9 %), z kterého minulé volby poslaly do zastupitelstva dva členy.

Názor voličů se nepodařilo zvrátit ani bývalému místostarostovi za Strakonickou Veřejnost Milanu Jungvirtovi (Společně pro Strakonice). Dosáhl pouze na 1,67 % hlasů.

Ohlasy:
Starosta a lídr SV Břetislav Hrdlička: Obrovské překvapení, ale také velká zodpovědnost. Takovou převahu nemohl nikdo čekat a o něčem to svědčí – že máme důvěru. Ale i tak si umím představit spolupráci s ODS nebo TOP 09.

Lídr ČSSD Josef Eigner: Totální neúspěch, který padá na moji hlavu. Uvidíme, co bude dál.

Lídryně KSČM Milada Vlasáková: Lidé rozhodli, a to je směrodatné. Osobně si myslím, že rozhodl také velký počet subjektů ve volbách (14), který hlasy rozdrobil.

Lídr Volba pro město a místostarosta Josef Štrébl: To přináší život a nic jiného se s tím dělat nedá. Ale lhal bych, kdybych neřekl, že je mi to líto. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet, ale vzhledem k věku i zdraví už o volbách za čtyři roky neuvažuji.

Lídr Jihočeši 2012 Pavel Vondrys: Velmi mne překvapuje, že se do zastupitelstva dostaly jen čtyři subjekty. Na druhou stranu jsme udrželi tři mandáty a jsme druhou nejsilnější stranou. Ovšem chci také říci, že záleží na vás, na novinářích.

Lídr TOP 09 a nezávislí Martin Gregora: Spolupráce není přece jen o významných postech a křeslech, ale o komunikaci a společné vůli. Věřím, že bude fungovat. A pro nás je to velký úspěch.

Lídr ODS Václav Hoštička: Pokud bude mít SV zájem o spolupráci, nebudeme se bránit.

Volby 2014 (11 subjektů):
1. Strakonická Veřejnost - 7 mandátů
2. Jihočeši 2012 - 3 mandáty
3. ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09, ANO 2011 – 2 mandáty
4. VPM – 1 mandát