Původně šlo o výročí stávky newyorských švadlen za rovnoprávnost a spravedlivost. Později se oficiálně slavilo v podnicích. Ženy dostávaly červený karafiát, to je klasický základ všech vzpomínek na 8.března z doby totalitní.

Doba se ale změnila. K povinným oslavám už nikdo nikoho nenutí a rovnoprávnost žen také o něco pokročila. Ten červený karafiát nějakou dobu fungoval jako recese, v posledních letech ale i on došel jisté rehabilitace. A proč ne? Je to krásná voňavá květina a dlouho vydrží ve váze. Ranní fronty před květinářstvími, rudé karafiáty, šeříková mýdla a ručníky jako dárky pro pracující ženy, papírová přáníčka, vyrobená dětmi ve škole pro maminky (mám je stále schované a nemám odvahu je vyhodit), podnikové oslavy, pozorní kolegové a pozdní příchod společensky unaveného manžela – to všechno jsou vzpomínky na celostátní oslavy MDŽ.

Dnes je vztah k tomuto svátku žen značně rozpačitý. Většina mladších přechází toto datum v kalendáři bez povšimnutí nebo s posměchem, že se jedná o komunistický svátek, o který už nikdo nestojí. Opak je pravdou. Spousta žen vzpomíná na oslavy MDŽ ráda, dnes se mnohde pozornosti od svých zaměstnavatelů nedočkají ani jednou v roce a právě na postavení žen měl tento svátek upozorňovat. Ženy sice ušly na cestě k rovnoprávnosti velký kus, ale spolu s emancipací se objevují nové problémy, které musí jako pracující ženy a matky řešit.

Ne všude se svátek žen slaví. Ale u nás v Záboří připravuje obecní úřad každoročně oslavu MDŽ v místní hospůdce, tentokrát v pátek 9. března. Účast byla velká, sešly se ženy všech věkových kategorií, jako ostatně každým rokem. Ne z povinnosti, ale z touhy setkat se, popovídat si, shlédnout připravený program, prostě si užít hezký večer. Stoly byly již tradičně krásně nazdobené, ve stejné tmavě růžové až červené barvě byl vyzdoben i obsluhující personál.

Občerstvení bylo vynikající, hudba příjemná a jako hlavní program byla Travesti show. Klukům to moc slušelo, měli krásné kostýmy a svými písněmi českých i zahraničních interpretů a vtipnými průpovídkami uvedli některé ženy do transu.

Potom už pokračovala volná zábava a ženy zaplnily parket, dokonce vytáhly i některé muže, schované ve výčepu. Ženy se bavit umí a ty ze Záboří obzvlášť.
Rudý karafiát jsme nedostaly, ale místo něho si každá žena odnášela domů kromě dobrého pocitu z hezkého večera i krásnou primulku.

Na závěr bych ráda poděkovala všem, kteří se podíleli na uskutečnění oslavy MDŽ, protože si umím představit, co práce, starostí a času příprava takové akce stojí.

Jaroslava Vodičková, Záboří