Podle prvního náměstka primátora Juraje Thomy, který má na starosti i kulturu, bude výherce soutěže znám v únoru příštího roku.O nejvhodnějším návrhu bude rozhodovat kvalita architektonického a konstrukčního řešení. Za 1. místo obdrží vítěz 200 tisíc. Podle Juraje Thomy se předpokládá realizace stavby června 2022 do prosince 2023.

Dům rozdělený na nezávislé sekce se samostatným vedením by měl pojmout např. experimentální interaktivní prostor, ateliér edukačního centra zaměřený na školy, zůstane zde zatím i odbor kultury. I nadále bude v budově sídlit Galerie současného umění a architektury, kterou vede kurátor Michal Škoda. „Pan Škoda je od počátku přípravy součástí týmu. V rámci soutěže je v roli přizvaného experta,“ ujišťuje Juraj Thoma.

I Michal Škoda, který v galerie vítá současné světové architekty a umělce, má pocit, že dům je ve špatném stavu a je třeba jeho kvalitní proměna. „Potřebuje komplexní rekonstrukci, jak sítí, tak samotné dispozice,“ myslí si galerista.

Antikvariát může v budově zůstat odhadem Juraje Thomy do první poloviny roku 2022. „Bude záležet na postupu a dodržení předpokládaného harmonogramu,“ objasňuje náměstek. Správa domů bude s majitelem antikvariátu a dalšími nájemci jednat. Do přízemí, kde nyní antikvariát sídlí, se totiž přestěhuje Informační a turistické centrum z radnice.

Na rekonstrukci Domu umění se předpokládá rozpočet 55,5 mil. bez DPH. Projekční práce a náklady na soutěž budou 5,5 mil., vlastní investice 50 mil. Možná je podpora z EU až do výše 75% uznatelných nákladů.