Třetí ročník akce Na kole kolemVodňan, v rámci projektu Aktivní pohoda – Na kole mezi rybníky a mlýny, kterou podporuje Město Vodňany a Městské kulturní středisko měl letos tři cyklotrasy. Nejdelší 41 km vedla až do Písecké oblasti, druhá 20km se točila okolo Vodňan a třetí 3 km určená pro rodiče s malými dětmi vedla městem Vodňany.

Závod v 10.00 hodin oficiálně odstartoval starosty města Václav Heřman. „Smyslem závodu není zvítězit, ale především si to užít, nezahálet doma a hýbat se. Hlavně se ve zdraví vraťte,“ řekl Heřman.

Hlavním iniciátorem k vzniku celé akce byl místostarosta města Milan Kodádek, který je také vášnivým cyklistou.

„Našel jsem inspiraci v Chelčicích, kde podzimní cyklování je již letitou tradicí. Před pár lety, jsme se s manželkou zúčastnili jejich cyklistického závodu, Jízda plodů. Hned při první zastávce nás místní aktéři pohostili koláčky a na dalším stanovišti, které bylo v palírně jsme na posílení dostali štamprdli. Tehdy mě napadlo, proč něco podobného nepořádáme i u nás ve Vodňanech? Cyklování je především společenská akce, kde se potkávají přátelé, trošku se poštengrujou a společně si ten den užijí,“ říká Kodádek.

Desetiletá Pavla se do startovní listiny přihlásila s celou svojí rodinou a řekla nám: „Jedeme sem na kolech z Protivína a ještě si dáme dvacetikilometrový okruh. Letos poprvé, kromě mamky a taťky, jede s námi i moje osmiletá sestra Daniela. Je to bezva a moc se těšíme“.
Všechny tři trasy měly několik kontrolních stanovišť. „Kromě občerstvení jsme na stanovištích připravili i různá překvapení. U Fakulty rybářství si děti mohli zasoutěžit, v hospůdce U Koryttů se podávala vodňanská rybí polévka. Trasu kole řeky Blanice zpestřili dva poslední žijící vodníci ve Vodňanech, kteří se zde starají nejen o vodňanské kapry, ale tuto sobotu měli pro cyklisty připravený i povolený doping v podobě sladkých bonbónů,“ doplňuje jedna z organizátorek akce Lucie Hanžlová.

Celé sportovní akce se zúčastnilo více než dvě stovky sportovních nadšenců, přálo i počasí a tak si všichni letošní sobotní den cyklování užili.

Lenka Pokorná