Tradice masopustního průvodu Bakus se v Sedlici obnovila v roce 2004 a od té doby se každoročně koná ve velkém stylu.
Letos se sešlo kolem padesáti až šedesáti masek. „Většinou se k nám ještě děti přidávají cestou,“ zmiňuje starosta obce a člen průvodu Jiří Rod. Masopustní průvod pořádá parta nadšenců, kteří si říkají Spolek pro zachování tradic Sedlice.
Historie sedlického masopustu sahá možná dvě stě let do minulosti. „Někdy v sedmdesátých či osmdesátých letech se tradice přerušila. Obnovili jsme ji v roce 2004 a od té doby děláme masopust každý rok,“ pokračuje starosta. První ročník byl podle jeho slov jednoznačně nejsilnější. „Bylo tehdy asi osmdesát masek a plné náměstí lidí. Všichni byli zvědaví, jaké to bude,“ doplňuje.
Masopust začíná žádáním starosty o povolení průvodu, poté masky prochází městem. Vlastně částečně projíždí, jelikož Sedličtí si akci ulehčili zapojením traktorů s povozy, které přemisťují muzikanty, občerstvení a masky, které už nezvládají jít po svých. „Masky nám během dne postupně odpadávají, takže bez povozu bychom pravděpodobně ani celou Sedlici neobešli,“ konstatuje velitel hasičů a řidič pojízdné hospody Josef Keřka.
Podle staré tradice se každoročně pohřbívá Bakus. „Letos jsme to trochu rozšířili, takže bude nejen pohřbení starého Bakusa, ale i narození nového,“ vysvětluje Jiří Rod.
Masopustní průvod v Sedlici se konal v sobotu 18. února od půl desáté prakticky do večera.