Jak vypadal z hlediska testů zmíněný rok?

close Tomáš Fiala je ve funkci ředitele strakonické nemocnice od května 2003. info Zdroj: Deník / Redakce zoom_in Tomáš Fiala. Tomáš Fiala: Za rok testování zpracovali laboranti celkem 41 905 testů, z toho bylo 10 607 pozitivních. V první den testování, tedy 25. března 2020, laboratoře vyhodnotily 23 vzorků. Na těchto číslech je vidět, jak nebezpečné toto onemocnění je.

Tehdy jste řekl: "Myslím, že vyšetření bude přibývat. Setkáváme se i se zájemci, kteří stojí o placený odběr, ty však odmítáme.“ Kolik nakonec těch zájemců bylo?

Centrální laboratoře strakonické nemocnice během roku vyhodnotily testy pro více než 7500 samoplátců. Strakonická nemocnice byla po českobudějovické druhou v kraji, která PCR diagnostiku prováděla. Několik měsíců vyhodnocovala testy i pro pacienty z Prachaticka. Bylo jich skoro šest tisíc.

Tím ale práce vašich laborantů nekončila.

Vůbec ne! V průběhu roku se k PCR testům přidaly také testy antigenní. Pro jejich vyhodnocení není potřeba vzorek předávat do laboratoře. Vyhodnocuje se přímo na místě odběru a výsledek je známý do 15 až 30 minut. Těch bylo přímo na odděleních nemocnice, na odběrovém místě a mobilními odběrovými týmy odebráno a vyhodnoceno už přes 38 tisíc.

Místo pro odběr vzorků na PCR diagnostiku, které následně putují na vyhodnocení do centrální laboratoře, před rokem vzniklo v zapůjčeném mobilním kontejneru v zadní části areálu strakonické nemocnice. Jaká je jeho budoucnost?

Bohužel, tam stále stojí a plní svou funkci ještě dnes. Uplynulý rok byl maraton nejen pro zdravotníky, ale také pro laboranty. Doufám, že za rok budeme sčítat řádově nižší cifry.