Startovací byt pro děti z dětského domova, pečovatelské byty pro imobilní občany i depozitáře pro muzeum. To všechno by mělo vzniknout v objektu, který Volyně koupila od Jihočeského kraje.

Ředitel dětského domova Jiří Pán vnímá záměr města rozhodně jako pozitivní. 
„O startovací byty je velký zájem. My máme od roku 2004 dva, ve kterých však musí naši odchovanci, i když už jsou dospělí, dodržovat pravidla domova, tedy například si nesmí přivést partnera. To bude u městského bytu jiné,“ říká.

Zastupitelstvo města na svém středečním zasedání návrh odsouhlasilo. Jelikož ale budova vyžaduje nemalou finanční injekci na rekonstrukci, bez dotací z toho asi nic nebude. „Požádali jsme 
o grant ve výši 1 200 000 korun na dva pečovatelské byty a 550 000 korun na startovací byt. Celkový rozpočet se odhaduje na 2 300 000 korun, což znamená, že minimálně 550 000 korun bude muset dofinancovat město,“ vypočítává starosta Volyně Václav Valhoda. Zda město s žádostí uspěje, bude známo v následujících týdnech či měsících.

Objekt bývalého internátu koupilo město za 920 000 korun, které po dohodě s Jihočeským krajem splácí podle splátkového kalendáře. Od 27. listopadu 2011 je budova v katastru zaregistrována jako majetek města.

Volyně koupila budovu, která ještě přes dva miliony spolkne

Podle původního plánu měl být dům č.p. 119 určen celý pro potřeby volyňského muzea. „Samozřejmě, že bychom s přehledem využili celou budovu, ale nakonec došlo ke kompromisu a musí nám stačit horní patro. I za to jsme ale moc rádi, vyřeší se tím náš největší bol,“ komentuje vedoucí volyňského muzea Karel Skalický. Podle jeho slov bude větší část určena pro depozitář a ve dvou zbylých místnostech budou dílny – jedna restaurátorská a druhá takzvaně přijímací.
Budova už je v majetku města. „Zatím jsme vystěhovali věci, které tam byly, a vybouralo se staré potrubí a radiátory,“ zmiňuje starosta města Václav Valhoda.
Aby byla budova obyvatelná, bude ji třeba odizolovat, protože ze strany od kostela je dost vlhká, bude se muset opravit střecha, do které na několika místech teče, a musí se udělat nový vchod, který bude vhodný i pro imobilní občany. „Všechno teď závisí na dotacích. Pokud je dostaneme, mohlo by se to realizovat do podzimu,“ doplňuje starosta.
Město podalo žádost o grant v polovině února. Žádá o stoprocentní dotace na dva pečovatelské domy, z nichž na každý z nich by mohlo dostat 600 000 korun, a na startovací byt, na který je dotace ve výši 550 000 korun. Udržitelnost bytu je dvacet let.