„Šachy na ulici jsou projektem spolku Piana na ulici Ondřeje Kobzy, který v létě 2014 začal s instalací veřejných šachových stolků jako míst náhodných setkání. My chceme instalací šachového stolku maličko zkvalitnit veřejný prostor,“ řekl Edvard Oberfalcer, ředitel Centra kultury a vzdělávání Blatná.

Betonový šachový stolek.

Umístění v blízkosti domova pro seniory se jevilo jako nejvhodnější. „Senioři, toužící zahrát si partii šachu pod širým nebem, to budou mít jen pár metrů, děti ze základní školy pár desítek metrů a pro širokou veřejnost je umístění také velice dobře dostupné. Navíc domov pro seniory nabízí nepřetržitý provoz recepce, kde si mohou zájemci zapůjčit zdarma šachové figury,“ dodala ředitelka domova pro seniory Hana Baušová.

V přípravě je další projekt Blatenský poeziomat, což je v podstatě jukebox na básničky. „Autorem nápadu je také Ondřej Kobza, nicméně je potřeba vymyslet a vyjednat umístění, financování, dramaturgii básní, zajistit nahrávku a další věci, proto jsem moc rád, že na tomto projektu mohu spolupracovat s básníky Václavem Cheníčkem a Michalem Štěpánkem. Pokud půjde vše dobře, tak bychom mohli odhalit první poeziomat v jižních Čechách na jaře roku 2019,“ doplnil Edvard Oberfalcer.

Odhalení šachového stolu se uskuteční ve 14 hodin.