Knihkupectví Kanzelsberger v Blatné je schopné otevřít hned. „Jenže to už tady bylo. A pak zase zákaz. Takže jsme s kolegyní připravené neustále. Máme dost knih, dezinfekci a na cestě jsou respirátory,“ říká vedoucí Pravomila Karešová. I když knihkupectví funguje zatím jako e-shop, šlo přibližně o desetinu běžného zájmu čtenářů. Lidé chtěli knihy hlavně jako dárky k výročím či významným událostem. Pro vlastní zájem jen výjimečně.

Na případné pondělní otevření dalších obchodů reagují také lékárny. Například lékárna Dr. Max na Katovické ve Strakonicích má dostatek jak roušek, tak respirátorů. Právě o ně je zájem neustálý. „Denně jich prodáme stovky, takže zásoby máme,“ říká vedoucí Ivana Mesárošová.

Podle vedoucí strakonické nemocniční lékárny Ladislavy Hoštičkové je sice o respirátory enormní zájem, ale nehrozí, že by byly vyprodané. "Zrovna dnes očekáváme zásilku čtyř tisíc českých respirátorů, které považuji za velmi vhodné. Některé firmy je pro své zaměstnance berou po bednách," řekla ve středu 18. února. I kdyby prý ale nastala situace, že by nebyly respirátory v lékárně, mohou je zájemci zakoupit v prodejně zdravotnických potřeba v areálu nemocnice.

S napětím, ale také určitou rezervou, očekávají možné pondělní otevření obchodů další provozovatelé a obchodníci. Řada z nich přežívá na možnosti internetového obchodu, ale většina z dotázaných obchodníků říká: „Už jsme se takhle připravovali nedávno. Takže jsme připraveni, máme dezinfekce, sháníme respirátory a budeme hlídat počet lidí v obchodě. Ale uvěříme až v okamžiku, kdy opravdu otevřeme.“