Do jeho vzniku vozila strakonická městská policie odchycené toulavé psy právě do útulku v Písku. Obě města se v roce 2007 dohodla, že každá strana investuje do výstavby pět milionů korun.

Myšlenka psího útulku už má ve Strakonicích několikaletou historii. Dokonce se zde konala i manifestace za zřízení útulku. Původní záměr počítal s jeho postavením v blízkosti čistírny odpadních vod. Nakonec se ale jako výhodnější ukázala poloha v lokalitě U Blatenského mostu.

Psí seriál v Deníku
U příležitosti čínského roku Psa jsme pro vás připravili tematický 12dílný „psí“ seriál, ve kterém zabrousíme do nejrůznějších koutů psího života i duše.

U zrodu útulku stál jeho první vedoucí Emil Cedl. Pět let po jeho zřízení, v prosinci 2012, řekl: „Na začátky nevzpomínám rád. Plno věcí bylo nedodělaných, šli jsme prakticky do napůl hotového útulku. Ale nejhorší, na co vzpomínám, je, když psi dostali katary (onemocnění střev – pozn. red.). Byli špatně živení a my jsme to nevěděli. Pak jsme zjistili, že je v Písku krmili odpadem z nemocnice,“ řekl tehdy. Ale nebyly jen špatné vzpomínky: „Rád vzpomínám na to, jak se celkem rychle udělala adopce. Hlavně díky osvětě, internetu a novinám. Měli jsme plno známých, lidi chodili venčit a pomáhat. Dělal jsem v armádě, takže se psy zkušenosti mám, ale o adopcích jsme toho nikdo moc nevěděli.“

Paní Věra a její Bona.
Venčení, to je rituál spříznění duší

Útulek má celkovou kapacitu 39 kotců. Nechybí zde ani sklad krmiva a administrativní budova. Celý areál se rozkládá na ploše téměř 2000 m2 a je obehnán plotem z recyklovaného plastu s protihlukovou úpravou.

Barborka
Útulek pro psy byl uveden do provozu v prosinci 2007. Je určen pouze pro opuštěné a nalezené psy, a to ze Strakonic a Písku.Zdroj: Deník / Petr ŠkotkoFenku německého ovčáka Boru přivezla v srpnu 2009 do útulku městská policie – zuboženou, vychrtlou a zraněnou. Toulala se v okolí Strakonic a měla na kahánku. Pamatuji si dobře, jak vypadala – tenkrát jsem ji fotil a nikdo z útulku jí moc šancí nedával. Když jsem ji viděl při své reportáži o rok později, nevěřil jsem vlastním očím. Stále ještě kulhala a napadala na levou zadní nohu, ale jinak to byl úplně zdravý pes. Na vizitce ve svém kotci měla napsáno jméno Bora. Možná, že by výstižnější bylo Lucky Bora – Šťastná Bora.