Před rokem 10. a 11. října zažily Strakonice politické zemětřesení. S obrovskou převahou zvítězilo v komunálních volbách sdružení Strakonická Veřejnost s lídrem Břetislavem Hrdličkou. To znamenalo, že po 16 letech skončil ve vrcholné komunální politice starosta Pavel Vondrys. Jeho Jihočeši 2012 byli doslova poraženi na hlavu. Strakonická Veřejnost totiž získala 28,94 procent hlasů (43 941 hlasů), Jihočeši 2012 ani ne polovinu 13,43 procenta. „Chtěli jsme dostat bývalé vedení od moci, a to se nám podařilo," uvedl tehdy Břetislav Hrdlička s tím, že nemá problém usednout i do křesla starosty. To se pak na ustavujícím zasedání 6. listopadu také stalo.

Hned po volbách se k jejich průběhu vyjadřovali další politici. Poražený Pavel Vondrys tehdy uvedl: „Jsem výsledky voleb překvapen. Hlasy dostaly strany, které proti radnici vedly negativní kampaň."

Za zmínku jistě stojí reakce lídra ODS Radka Chvosty: „Jsem rád, že to takto dopadlo. Šestnáct let stejného vedení na radnici stačilo. Pokud nás Strakonická Veřejnost osloví, velmi rádi s ní budeme spolupracovat. Tak jako dosud v opozici."

O pár měsíců později ale bylo všechno jinak. Právě kvůli sporům Strakonické Veřejnosti s Radkem Chvostou došlo k rozpadu vládnoucí koalice (vydržela 144 dnů) a sám Radek Chvosta 17. března 2015 rezignoval na svůj post v radě města. Jako důvod uvedl špatnou komunikaci mezi členy koalice, především pak vůči ODS. Na jeho místě ho nahradila komunistka Milada Vlasáková. To byla také jediná změna, ke které zatím ve vedení města došlo.

Řekli po volbách

Pavel Pavel, místostarosta, Jihočeši 2012: „V čem vidím příčinu naší prohry? Pokud to tak nazveme, odpovím, že jsme nebyli v kampani tak agresivní jako vítězové."

Ivana Říhová, místostarostka, TOP 09: „Mám dojem, že se voliči nechali až ovlivnit nesplnitelnými sliby."

Josef Štrébl, bývalý starosta, Volba pro město: „Ukázalo se, že agresivní kampaň SV fungovala a naštvanost lidí na současné vedení byla až moc velká."

Co vy na to?

Před rokem Miloslav Trégl (člen Charty 77 a zakladatel OF ve Strakonicích), Petr Hnilo (novinář, hudební publicista a překladatel) a Josef Kalbáč (bývalý senátor a poradce prezidenta Václava Klause) komentovali průběh voleb ve Strakonicích. Jejich komentáře z 13. října 2014 jsou zde.

KOMENTÁŘ MILOSLAVA TRÉGLA
Nepostupujte silou

Úspěch Strakonické Veřejnosti si vysvětluji tím, že dokázala oslovit hodně lidí, kteří zatím k volbám nechodili. Počítám, že je mezi nimi hodně mladých voličů.

Z výsledku je jasné, jak moc lidé ve Strakonicích chtějí změnu, ale bojím se, aby vítězství Strakonické Veřejnosti nebylo vítězstvím Pyrrhovým. Tím chci říci, že změnu musejí pocítit lidé ve Strakonicích, ne vnitřní a v podstatě uzavřený život na radnici.

Ale vysoká výhra Strakonické Veřejnosti je také důsledkem špatně poskládané kandidátní listiny strany Jihočeši 2012. Během předvolebního boje jsem zaznamenal na některá jména dost silné negativní reakce. Tento signál ale Jihočeši evidentně podcenili.

V tuto chvíli už je ale dobojováno a nastanou povolební vyjednávání. Nejsem prorokem, tudíž nemohu vědět kdo půjde s kým, ale jedno je jasné už nyní. Ti, kteří byli dosud v pozici „utlačovaných" tedy v opozici (Strakonická Veřejnost a ODS), budou nyní na opačné straně. Moc bych si přál, aby nepostupovali z pozice moci a nátlaku. Možná, že se nyní trochu urazí, ale aby prostě nevraceli poraženým to, co z jejich pohledu dělali oni jim. Mají v rukou obrovskou zodpovědnost a hlavně možnost ukázat, že sliby, které dali, splní.

Přesto si ale neodpustím jednu poznámku na závěr podle mého mínění lidé ve Strakonicích ještě tak úplně nepochopili smysl voleb. I když určitá změna nastala, přesto jde jen o kolotoč, ve kterém se pouze vyměnili majitelé křesel. Osobně bych uvítal na radnici opravdu nové lidi s neotřelým pohledem na městské záležitosti a možnosti. Za čtyři roky tedy uvidíme, co tato výrazná změna lidem ve Strakonicích přinesla.

KOMENTÁŘ PETRA HNILA
Z výsledku mám radost

Pokud někdo tvrdí, že jde o drtivé vítězství Strakonické Veřejnosti, je na omylu. Osobně jsem očekával ještě mnohem drtivější. Už jen proto, že Strakoničáci chtěli změnu a 16 let vlády jednoho člověka bylo přespříliš. Navíc si ti, kteří prohráli, svůj propad zavinili sami a věřím, že některým z toho ještě teď běhá mráz po zádech.

Ale vraťme se k výsledku voleb. Já z něj mám opravdu velkou radost, protože věřím v pozitivní změny. Strakonice už je potřebovaly jako sůl.

Jedna z nich je, že Strakonice jsou obrovsky zadlužené. Na nic tady nezbývají peníze, dominanty města chátrají. Doufám, že nové vedení jim tuto pomyslnou kouli plnou dluhů z nohy sejme a zbudou peníze na věci, o kterých se dosud jen mluvilo.

Také ale předpokládám, že po odcházející garnituře zbudou jak už to bývá kostlivci ve skříni a věci zametené pod koberec. Na novém vedení města bude, aby je dokázalo vyřešit v klidu a nerozmělňovalo síly ve zbytečných půtkách a soubojích, které k ničemu nevedou. To, že spory mezi některými lidmi z obou stran jsou a budou dál, je jasné. Je jen na těchto lidech, zda jim půjde o sebe, nebo o obyvatele Strakonic.

Úspěch ve volbách je také záležitostí slibů a jejich plnění. Napsat se dá vše a papír snese všechno. Bylo by ale asi velmi naivní si myslet, že vítězná strana splní vše, co má v programu. To podle mého názoru ani nejde. Ale jsem optimista a věřím, že více než polovina slibů, které Strakonická Veřejnost dala, splnit lze. Už jen proto, že právě proto jí dali lidé svoji důvěru. Čtyři roky utečou velmi rychle.

KOMENTÁŘ JOSEFA KALBÁČE
Lidé chtěli změnu

Před volbami jsem hovořil s mnoha lidmi, kteří tipovali 70 nebo 80 procent účasti na volbách. Takže bych nejprve řekl, že jsem zklamaný z nízké účasti a ve Strakonicích obzvlášť, protože 43 procent je opravdu málo.

Co se týká výsledku ve Strakonicích, tak přiznávám, že jsem opravdu velmi překvapen. Čekal jsem, že Strakonická Veřejnost získá mandáty, ale že jich bude sedm, to opravdu ne. Troufnu si tvrdit, že nyní už k bývalému vedení města je to tak trochu kruté. Nemyslím si, že vše dělalo špatně, nebo že se vůbec nedařilo vytvořit zajímavé a přínosné věci.

Vítězství Strakonické Veřejnosti ovšem přičítám také jejich propagaci v jistém médiu, což muselo na voliče určitě zapůsobit. Ale není na mne, abych toto jednání soudil nebo vynášel nějaké závěry. Prostě to tak cítím.

Další vliv podle mého názoru měla i očividná rivalita a možná i osobní nepřátelství mezi některými členy Strakonické Veřejnosti a vedením radnice.

Ale je třeba si uvědomit další souvislosti. Třeba tu, že výsledek voleb je i signálem, že obyvatelé Strakonic chtěli změnu, chtěli jiné lidi ve vedení města a odstupující vedení se jim lidově řečeno už okoukalo. To je ale v politice, obzvláště komunální, běžná věc a je nutné s ní počítat.

Nastupuje nové vedení, které se dostalo k moci také díky slibům ve svých programech. To je velmi ožehavá věc a věřte mi, že není nic trapnějšího, než když na konci volebního období musí politik vysvětlovat, proč to či ono nesplnil.

Nicméně, výsledek voleb je projevem přání voličů. Přeji těm, kteří jsou nyní na výsluní, aby na něm byli i za čtyři roky.

Všem třem jsme teď položili stejnou otázku: Splnily se, alespoň částečně, vaše představy?

MILOSLAV TRÉGL
Vyplněné obavy

Bohužel, moje obavy, že dojde na osobní spory hraničící až s nevraživostí, došlo. A pro Strakonice to není dobrá reklama. Obě strany by si měly uvědomit, že výsledek voleb je především vůle lidí.

To, že v politice jako takové dochází k vymezení mantinelů a že pravidla určují vítězové, je zcela běžné. Ale nesmí jít o projevy msty, vyřizování účtů nebo házení klacků pod nohy.

Nešlo si nevšimnout velké výměny na vedoucích místech městských organizací. A v těchto provopočátcích udělala nová radnice mnoho chyb, kterých by se zkušení politici určitě vyvarovali. Všichni děláme chyby, ale také se z nich musíme umět poučit. Někteří už to pochopili, jiní to nepochopí nikdy.

Rok je krátká doba na hodnocení a jsem rád, že to po mně nikdo ani nechce. Loni jsem věřil, že změna bude pro Strakonice přínosem. Chci věřit, že to samé řeknu za tři roky.

PETR HNILO
Dělali školácké chyby

Do jisté míry cítím spokojenost a co se týká mého názoru loni v říjnu, tak jsem ho nezměnil. Po roce to ani moc nejde, i když nějaké výhrady bych k novému vedení měl. Týkají se jejich počáteční nejistoty, jisté neohrabanosti a slabé diplomacie.

Co mne potěšilo, je snaha dělat věci trochu jinak, což jsem osobně pocítil na nedávném festivalu Strakonice nejen sobě. Mám pocit, že s bývalým vedením radnice by možná dopadlo vše jinak.

Velké emoce vzbudilo odvolávání vedoucích lidí v sociální sféře, v pivovaru, v teplárně, rezignovali tajemník města a ředitelka kultury. Jeden krok je odvolání a musí následovat druhý obhájení. Mám pocit, že právě tady jsou znát osobní vztahy. Doufám, že tohle už ale patří minulosti. Osobní války do komunální politiky nepatří. Před tím jsem loni varoval a bohužel se to stalo.

JOSEF KALBÁČ
Rok není dlouhá doba

Hodně jezdím po okrese a musím říci, že v obcích a městech, která navštívím, se udělalo hodně dobré práce. Také ale vím, jak jsem reagoval po volbách ve Strakonicích. A že vítězové voleb Strakonická Veřejnost měli před rokem lepší a větší propagaci, za tím si stojím stále. Co mne ale mrzí je, že se ke mně dostávají informace o půtkách a hádkách na jednání zastupitelů, což ke klidu nad řešením problémů nepřispívá. S tím pochopitelně souvisejí i kroky nového vedení v oblasti sociálních služeb, pivovaru nebo teplárny. Rok je ale velmi krátká doba na to, abychom mohli soudit, zda jsou tato opatření dobrá, či nikoliv.

Infografika