O letních prázdninách zaznamenává místní nemocnice zvýšený počet dětských úrazů. Nejčastěji jsou přijímáni malí pacienti s úrazy hlavy.

„Nejvážnější úraz, který jsme tu v poslední době měli, byla zlomenina lebeční kosti. Dítě spadlo z kola a drobný úlomek kosti se mu stlačil dovniř pod úroveň lebečního krytu. Naštěstí bez závažnějšího krvácení do mozku. Své na tom sehrála skutečnost, že dítě jelo bez přilby,“ řekl pediatr Martin Gregora.

Poranění při pádu z kola patří společně se zlomeninami končetin mezi nejčastější úrazy. Ze začátku prázdnin ale nechybí ani opilí nezletilí.

Těžkým úrazům jde přitom předcházet nošením přilby. „V takových případech pak převládají spíše bloky krční páteře a otřes mozku, nebo prostý úraz hlavy,“ připouští dětský lékař. Dodává, že vůbec nejhorší poranění, se kterými se každý rok v nemocnici setkávají, jsou u chlapců školního věku z motokrosu. „Posadit dvanáctileté dítě na motokrosovou motorku se mi jeví jako nerozvážnost a hazard se zdravím,“ uvedl.

Pobyt v nemocnici se u pacientů liší v závislosti na zranění. U nekomplikovaných zlomenin a slabých otřesů mozku to bývá několik dnů. O prázdninách stoupá i počet ošetřených pacientů z jiných okresů. „To je spíše než přílivem turistů způsobeno letními tábory, na které děti na strakonicko jezdí,“ dodal Martin Gregora.

„O prázdninch se vždy musí minimálně s nějakým odřeným kolenem nebo loktem počítat. Můj dvanáctiletý syn nedávno spadl z kola a zlomil si klíční kost. Není to nic příjemného. Ale nosí helmu, tak doufám, že ta ho uchrání před vážnějšími úrazy,“ říká Hana Chánová.