Je čtvrtek 10. září 1914. Zatímco venku zuří válka, v Měšťanské a dívčí škole ve Volyni mají jiné starosti – do zdi za pamětní desku ukryli poselství dalším generacím.
To počátkem roku 2014 ve zdi našli a včera, tedy přesně po sto letech, skříňku obohacenou o zprávy z dnešní doby vrátili zpět na místo. „Ke kopii původních dokumentů jsme přidali výroční zprávu naší školy za minulý školní rok a almanach," podotkl ředitel školy František Jáchym. Starosta Volyně Václav Valhoda do skříňky přidal dokumenty o současnosti současnosti Volyně a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola pak současný stav kraje.
Na fakt, že je nad vstupním schodištěm ukrytý poklad, zjistil náhodou Ivo Kopka, učitel z volyňské průmyslovky, z kronik. „Syn je potřeboval k něčemu do školy. Jak jsem dělal kopie, rovnou jsem si je přečetl," zmínil se po nálezu skříňky.
Nalezené dokumenty byly podle historika a vedoucího volyňského muzea Karla Skalického ve velmi dobrém stavu. „Řekl bych, že dokumenty byly jako nové," zhodnotil.
Ve stejném stavu najdou dost možná příští generace i dokumenty dnešní doby. „Udělali jsme všechno pro to, aby se k nim nedostala vlhkost. Skříňka je plechová a vnitřek je odizolovaný," vysvětlil František Jáchym. Skříňka je navíc umístěná uvnitř budovy.
Originál původních dokumentů je uložený ve volyňském muzeu. ⋌