Švagr ho pak našel ležet v posteli s rozbitou hlavou. Zemřel na zhmoždění mozku po nejméně čtyřech úderech velkou silou tupým předmětem. Z vraždy byl obviněn 28letý Stanislav Krátký. V bytě byly jeho otisky a pachová stopa, v jeho autě dubový prážek ještě s krví oběti. Přiznal se. Řekl, že ho poškozený pozval po setkání na diskotéce domů ještě na pivo. Popili, dívali se na televizi a pak šel hostitel spát.

Krátký prý čekal na rozednění, aby známého neprobudil, a napadlo ho ukrást mu peněženku. „Vyndal jsem prážek mezi dveřmi a chvíli přemýšlel, jestli to mám udělat,“ vyprávěl. „Asi po půlhodině jako by mi někdo zvedl ruce a já ho praštil. Po chvíli jsem to zopakoval . . .“

Popřel, že by z bytu vzal video a kameru. Kromě peněženky s asi 1700 Kč odnesl platební kartu, k níž našel PIN v peněžence, a pak z ní vybral celkem 17 300 korun. Mobil poškozeného prodal.

V doplnění výpovědi mluvil o tom, že byl pod silným vlivem pervitinu. Tvrdil také, že mu poškozený dlužil.

Na otázku státního zástupce, proč si tu noc prostě nevzal věci z bytu, když hostitel spal, a neodešel, mlčel.

Dle znalců není typickým agresorem, ale jeho emoční labilita ve spojení s asociálností může v nepříznivé situaci vést k afektivní explozi.

Obhájce mínil, že jednání jeho klienta kvůli majetkovému prospěchu je nepravděpodobné. Mohlo se prý jednat o zkratkový impuls po požití drogy. Krátký dodal, že činu lituje a že si neumí vysvětlit, proč to udělal. Pozůstalým v soudní síni vyslovil soustrast.

Soud mu za vraždu uložil výjimečný trest odnětí svobody na osmnáct let. „Důkazy vylučují, že by poškozený obžalovanému něco dlužil,“ řekla předsedkyně senátu. „Naopak obžalovaný byl dlouhodobě bez práce, živil se krádežemi, dary, půjčoval si. Při činu byl evidentně veden zištným úmyslem. Zmařil mladý lidský život, usmrtil dobrosrdečného, pracovitého člověka ve spánku a bez jakékoliv šance se bránit – a proč?! Aby mohl jezdit taxíkem, koupit si několik párů drahých bot . . .“

Krátký nastoupil trest na Borech. V roce 2006 stál před budějovickým soudem znovu – pro skutky, jichž se dopustil ještě před blatenskou vraždou. V březnu 2006 mu za 26 krádeží a za sbíhající se zmíněnou vraždu v Blatné dostal ve Strakonicích souhrnný trest 20 let vězení.

Obhájce u odvolacího soudu mínil, že trest za vraždu je už natolik přísný, že by mělo zůstat u oněch 18 let. Krajský soud ale odvolání odmítl. „To, že mu soud zvýšil souhrnný trest, se nemůže divit,“ řekl předseda senátu. „Jde o majetkového recidivistu, který se nedlouho po propuštění z výkonu trestu dopustil série dalších krádeží s celkovou škodou za 367 486 korun. Pak ovšem nelze uvažovat o tom, že by zvýšení jeho trestu o dva roky bylo nepřiměřené, a už vůbec ne nezákonné . . .“