Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Volyňky jsme se v noci potkávali se sousedy

Strakonicko - Řeky testovaly při povodni opatření proti vodě. Ve Volyni protipovodňová opatření teprve chystají. Blatná si chválí stavidla a další úpravy…

13.6.2013
SDÍLEJ:

Nová stavidla na zámeckém rybníku v Blatné.Foto: MěÚ Blatná

Noc z neděle na pondělí minulého týdne byla pro Venuši Staňkovou plná obav. Dosud měla v živé paměti okamžiky z povodní v roce 2002, kdy byla zatopená celá strakonická lokalita Barvínkov, kde bydlí. Jejich dům je navíc v ulici hned u Volyňky. „Ještě v pondělí v noci jsme chodili řeku kontrolovat. Často jsme se tam potkali i s dalšími sousedy. Hladina řeky už předtím rychle stoupala, v té chvíli jsme nevěděli, co máme čekat," řekla.

Jejich nejčernější obavy se naštěstí nevyplnily, a tak se znovu nemuseli potýkat s následky povodní tak, jako na řadě jiných míst.

„Rezerva zůstala dost velká. K navýšenému valu se řeka ani nedostala," zmínila se. Zda za lepší průtok řeky touto lokalitou může i to, že lávka do zahrádkářské kolonie znovu postavená po povodních roku 2002 nemá středový pilíř, si odhadnout netroufla.

V srpnu 2002 měli na Barvínkově téměř metr a půl vody. „My jsme měli alespoň trochu štěstí v tom, že máme dům vyvýšený a voda se zastavila centimetr pod naší verandou. ale kolny, sklepy a kotelna to tenkrát odnesly," dodala.

Otavě rozšířené koryto stačilo

Ostrý test znamenaly tyto povodně pro protipovodňová opatření, která byla ve Strakonicích vybudována v uplynulých dvou letech podél Otavy a Volyňky. „Ukázalo se, že rozšířený profil řečiště pojmul tolik vody, že její hladina nevystoupala ani k zábranám," konstatoval místostarosta Pavel Pavel. Na val podél Katovické, či například mobilní zábrany v podchodech vybudované už dříve tak ani nedošlo. 

Názor Deníku: Že řeka měla ještě rezervu, mohl vidět každý. Dokonce ani budoucí cyklostezku voda neodnesla.

Volyni před vodou nic nechrání

Na zásadní protipovodňová opatření město stále čeká. Volyňka naštěstí tentokrát nebyla tak vysoko, aby napáchala významnější škody. Radnice chystá s Povodím Vltavy projekt, který počítá s úpravami asi za sedmdesát milionů korun. „Ta by měla Volyni ochránit před stoletou vodou," uvedl starosta Václav Valhoda. Vše chtějí připravit tak, aby mohli v roce 2015 žádat o dotace.

Názor Deníku: Po povodních v roce 2002 byly obnoveny ve městě dva mosty a při opravě koupaliště val u Volyňky. Jinak nic zásadního.

Nová stavidla fungují

Sedm druhů nově vybudovaných protipovodňových opatření mají v Blatné. Stála 24 milionů korun a financovalo je prostřednictvím Povodí Vltavy ministerstvo zemědělství. Nejdůležitější z nich jsou nová stavidla u zámeckého rybníka. Jak účinná jsou, se ukázalo při povodních na začátku minulého týdne. „Díky jim bylo vše bez problémů a k žádné závažné události nedošlo," uvedl starosta Bohuslav Navrátil. 

Názor Deníku: Blatná na protipovodňová opatření léta čekala. Ještě, že žádná pohroma do té doby nepřišla.

Bavorov opět pod vodou

Nejpostiženějším místem na Vodňansku byl Bavorov. Zásadní ochranu proti velké vodě tam nemají a ani s ní nepočítají. „Podle mě tu ani nic udělat nejde, leda bych nechal lidem před okny postavit dvoumetrovou stěnu. Dalším řešením by bylo odklonit tok Blanice, ale také není kam," uvedl starosta Miroslav Fenc. Ani mobilní protipovodňové zábrany nevidí jako nejlepší řešení. Musely by se postavit kolem příliš velkého území.

Názor Deníku: Vypadá to neřešitelně. Ale někde nějaká schůdná cesta, která obydlí uchrání, přece musí být.

Metly a Předmíř spoutaly i potoky

Kromě vybudování dvou nových hrází rybníků se v obou obcích dělala po povodních v roce 2002 i menší protipovodňová opatření. „Byly to úpravy koryt potoků. V tomto směru zafungovala. Pokud došlo k vylití, tak to bylo mimo obce," uvedl starosta Pavel Karlík.

Názor Deníku: I menší úpravy mohou pro místní mít velký smysl.

Podle našeho názoru protipovodňová opatření na jednotlivých místech okresu ukázala svůj smysl. Jen pro Bavorov by to chtělo něco vymyslet, aby ho už nezkoušela voda přitékající z husinecké přehrady.
Zajímá nás i váš názor. Co si myslíte o vybudování zábran proti velké vodě ve vašem městě máte vy? Piště na adresu redakce.strakonicky@denik.cz

Autor: Jana Štroblová

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Strakonice - Děti z MŠ Spojařů vyčistily studánku Skleněnka  na Podskalí
9

Motýlci vyčistili Skleněnku

Vydařené střelecké odpoledne a poděkování

Mladějovice - Na hřišti v Mladějovicích se v v neděli 15. října konalo střelecké odpoledne ve střelbě se vzduchovky.

Katolický kněz se zapojil do protifašistického odboje

Strakonice - Ve čtvrtek 19. října uplynulo 109 let od narození pátera Josefa Jílka. Tento český katolický kněz, působil v Katovicích v letech 1936–1942.

Basketbaloví žáci si připsali dvě vítězství

Strakonice – Fakta ze zápasů týmů BK Strakonice a SKB Strakonice.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení